Situaci nakonec zachránil Davídek Voráč, který s maminkou zajel domů a vrtulník přivezl. Nikomu nevadilo, že není největší a je jen z plastu.

Kolem třetí se však ozval z nebe hukot a červenomodrobílý stroj, který nikdo nečekal se skutečně objevil nad betonovou plochou. Dorazil z Jihlavy, kde držel pohotovost za jiný, který byl v opravě.Heliport v Protivanově

Nebývá zvykem, aby si při slavnostním otevírání nové stavby lidé přáli, aby ji nikdy nemuseli použít.

„Je to další krok, jestli mohu použít to slovo, v heliportizaci Olomouckého kraje. Přál bych si, aby tato přistávací plocha byla využívána co nejméně, ale přitom vždycky k dispozici těm, kteří ji potřebují," prohlásil náměstek olomouckého hejtmana Michael Fischer, který má ve své gesci právě zdravotnictví. Podobné plochy fungují ve Zlatých horách a v Kojetíně.

Děti plochu využijí k radovánkám

Protivanovský heliport však bude využit zřejmě neustále.

„Vzhledem k tomu, že je v areálu mateřské školky, tak předpokládáme, že to přes den bude dobrá plocha například pro ježdění na odrážedlech nebo jiné hry. Pokud by bylo potřeba,tak během přistávacího manévru vrtulníku je dost času na to, aby učitelky děti odvedly," prohlásil protivanovský starosta Karel Trnečka.

Noční signalizace?Slavnostní otevření heliportu v Protivanově

Pro noční přistávání zbývá ještě doladit spouštění signalizace.

„To se provádí ručně a má to na starosti jeden zdejší občan,. který bydlí nedaleko. Tomu by měli vždy volat. Ještě se budeme domlouvat s dobrovolnými hasiči, kteří drží hotovosti, zda by jen neobsluhovali oni. No a pak jsem v záloze ještě já," vysvětlil starosta.

Podobně jsou zařízeny i další heliporty v kraji.

„Zvolili jsme nejjednodušší možné řešení. Během času se ukáže, jestli to tak bude fungovat, nebo to bude potřeba řešit nějakou technikou. Složitý dálkově řízený systém se může porouchat, tady by ale měl být v záloze ještě člověk na místě," vysvětlil náměstek Fischer.

A proč potřebuje Protivanov svůj vlastní heliport?

„Není jen pro Protivanov, měl by sloužit lidem i z okolních vesnic. Je zde z něj dvojnásobný užitek. Jednak pacient v ohrožení života bude v Olomouci či kdekoli jinde za několik minut a sanitka, která jej doveze pouze k heliportu může zůstat v místě a není desítky minut blokována jen cestou do nemocnice a zpět," vysvětlil náměstek Fischer. Zvláště v zimě se na Protivanovsku nedá se snadným dojezdem sanitky příliš počítat. Stačí vzpomenout na letošní kalamitu, ve které uvízly desítky aut. Pokud by zde v té době došlo k nějakému vážnému zranění byl by heliport k nezaplacení.

Ostatně ve srovnání s jinými projekty nevyšel ani tak draho. „Od kraje jsme dostali dvě sta padesát tisíc a obec přidala sto osmdesát. Původní rozpočet počítal s částkou kolem půl milionu," vysvětlil starosta Trnečka. (pam)