„Není to pro mě žádná hitparáda, bude to jen více práce," říká Okleštěk, který je zároveň poslancem. Mandát ve sněmovně chce zvážit.

Krátce po zvolení jste uvedl, že vaše první kroky budou směřovat k analýze krajského úřadu. Co konkrétně chcete dělat?
Pobavím se se všemi vedoucími odborů. Zjistím jejich úhel pohledu, co by si podle nich zasloužilo zlepšení a změnu. Pak to s náměstky shrnu a podle toho si sednu s paní ředitelkou a podívám se na její pohled na strukturu. Budeme se o tom bavit na úrovni vedení kraje.

Budete například usilovat o vrácení struktury úřadu do podoby před loňskou reorganizací?
Na duben jsem naplánoval setkání se starosty kraje. Tam bych s nimi chtěl o analýze mluvit. Také mají plno připomínek. Buď mi dají podněty nebo s nimi proberu, co jsem zjistil na úřadě. Každopádně to není o tom, že bychom přišli a řekli: Teď se udělá všechno jinak. Jen potřebuji posoudit, jak to vidí zaměstnanci, města a obce, veřejnost. Podle toho navrhneme další postup.

ČTĚTE TAKÉ: Rozhádané Držovice mají nové vedení. Atmosféra není dobrá, říkají místní

Ohroženi jsou ti, co nechtějí pracovat

Kritizoval jste svého předchůdce Oto Koštu, že do struktury úřad nechtěl sahat…
Za to ne, ale že neučinil ani krok, aby udělal analýzu. Nejde mi o změny. Klidně se může přihodit, že po posouzení to bude v pořádku. Ale signály jsou, že je to špatně. Proto analýza a proto jsme si to dali do koaliční smlouvy.

Exhejtman Košta opakovaně zmiňoval, že na něj lidé z ANO tlačili, aby „odstřelil" ředitelku krajského úřadu Lucii Štěpánkovou. Má se bát o své místo?
O místo se mají bát ti, kteří nebudou chtít pracovat. Nevidím důvod, proč by se měla bát o místo paní Štěpánková.

Jaký je váš dosavadní vztah?
Zatím jsme vedle sebe dvakrát seděli na zastupitelstvu. Ředitel úřadu je podřízen hejtmanovi. Já jsem hejtman od pondělního odpoledne a paní ředitelka je na dovolené.

Košta začal hrát sólově

Hnutí ANO vybralo Oto Koštu do kampaně jako výborného lídra, po třech měsících jste s ním už spokojení nebyli. V čem a proč se podle vás změnil?
Po třech měsících od zvolení. V kampani působil, že spolupráce s ním bude možná. Potom ale bohužel začal hrát úplně sólově, vůbec s nikým nekomunikoval. Během svého hrdého prohlášení na pondělním zastupitelstvu před hlasováním o jeho odvolání prohlásil, že po nástupu do funkce hejtmana nám jasně řekl, že si do toho „od nikoho pindat nenechá." To byl ten zásadní důvod.

Nebyla možnost to změnit, dát zpětnou vazbu?
Jak dát zpětnou vazbu někomu, kdo si nenechá poradit? Nabízel jsem tým lidí. První náměstek je zkušený komunální politik a poslanec, druhý náměstek deset let šéfoval internímu auditu kraje, čtyři roky byl ředitelem finančního úřadu, druhé období je starostou, třetí náměstek je dlouhodobý starosta Uničova, krajský zastupitel. Já jsem starostoval dvacet let, jsem poslanec. Všichni máme nějakou vazbu na komunální politiku, nabízeli jsme pomoc. Jsme tým, všichni jsme se dohodli, že budeme pracovat pro kraj. Ne si hrát na politické body. Najednou to ale byl projekt jednoho muže.

ČTĚTE TAKÉ: Lhal hokejový předseda Tomiga? Město si myslí, že ano. A dalo trestní oznámení

Rozbořil mi otevřel obzory

Bývalí hejtmani Košta a Rozbořil se nicméně domnívají, že vše bylo plánováno. Kauza Vidkun v říjnu 2015, potom nasazení populárního lékaře jako loutky…
Kladu si otázku, když to tak vnímá pan Rozbořil, jestli není něco špatně. Ten to nemá co vnímat, nebyl účastníkem voleb a ČSSD ve volbách neuspěla. Stala se součástí koalice, ale bez pana Rozbořila. Veřejná výtka pana Košty, že nikoho nepotřebuje a spíš naslouchá hlasu pana Rozbořila, se ukazuje. Jak pan Rozbořil bojoval za udržení pana Košty ve funkci, mi otevřelo obzory.

Můžete to upřesnit?
Je to pro mě signál, že pokud to byl nějaký projekt, tak ne, aby se někam instaloval Okleštěk. Řeknu, jak to bylo. Dostali jsme kontakt na pana Koštu, že je to lékař se slušnou historií a že by bylo dobře přijmout takového člověka mezi sebe. Že by se mohl stát naším lídrem. Celkem jsme zabojovali a pana doktora jsme politicky osvojili. Poctivě jsme na něj pracovali, všichni makali, všude jsme ho tlačili. Tak, jak se pracuje s lídrem a pro lídra jako na Tour de France. Akorát on pak dostal žlutý trikot a v ten okamžik ho přestal zajímat zbytek týmu.

Košta měl na zastupitelstvu dlouhou řeč. Prohlásil například, že jste za ním chodil s místopředsedou ANO Faltýnkem. Zmiňoval například 30. leden. Jaký k tomu byl důvod?
To už bylo v době, kdy pan Košta nekomunikoval. Pan Faltýnek je 1. místopředseda hnutí a má na starosti, aby regiony fungovaly. Je to jeho role. Pan Babiš je šéf hnutí, zabezpečuje centrální úroveň, pan Faltýnek je jeho dvojka. Navíc je z našeho kraje, není mu to lhostejné.

Olomoucký hejtman Ladislav OkleštěkZdroj: DENÍK/Jiří Kopáč

Jediný rušivý element byl pan doktor

Zvažovalo se ještě jiné jméno v hnutí než vaše, které by mohlo hejtmanský post převzít?
Byl jsem jako dvojka na kandidátce, hloupě jsem říkal, že jako pojistka. Jenomže nikoho nenapadlo, že bude potřeba odjistit. Ale pravda je, že když tato situace nastala, hodně jsme se o tom bavili. Požádal jsem naše členy, kteří by se chtěli vyjádřit. Sešlo se asi 75 lidí. Položil jsem návrh, kdyby někdo z náměstků, popřípadě zastupitelů, se pozice ujal. To už ale byla doba, kdy na mě nějaká skupina lidí nakydala tolik špíny, že jsem se nehodil ani na hnůj, když to přeženu. Můj sen to nikdy nebyl. Mám svou dobře odvedenou práci ve sněmovně. Náměstci ale řekli, že beze mě by měli velký problém, protože s hejtmanem se komunikovat nedalo a když jsme dělali rozpočet, dělali ho se mnou. Řekli, že když jsem si to odpracoval, že by ani nechtěli někoho jiného. Silnou podporu jsem dostal i od ostatních a řekl jsem dobře. Důvěra lidí je velký argument. Mandát jsem měl i od zastupitelského klubu a předsednictva. Jako krajský předseda nesu zodpovědnost, nebudu se schovávat. Ujišťuji, že to pro mě žádná hitparáda není. Bude to jen více práce. To je ale úděl politiky a nejhorší je, že mě politika zatím baví.

Zastupitel Košta zřejmě z ANO vystoupí. Hnutí bylo při jeho odvolání jednotné. Znamená to, že další otřesy nepřijdou?
Věřím, že jediný rušivý element koalice byl pan doktor. Celá koalice mi přijde homogenní. Lidé jsou pracovití a té práce si vážím. S náměstky komunikuji pořád.

Většinu v zastupitelstvu teď máte poměrně těsnou, přišli jste jeden hlas…
Ještě víc nás to semklo. Kolik bylo těsných koalic a přežily.

VIDEO: Zaplněný sál Kaska bavil Krampol se známým sexuologem

Zásadní je doprava: D35 a D1

Coby hejtman naskakujete takzvaně do rozjetého vlaku. Ani koalice vám nechce dát čas na rozkoukání.
Nechci žádné hájení, nezajímá mě. Přišel jsem pracovat.

Jak budete postupovat při řešení otázky budoucnost heliportu krajské letecké záchranné služby?
Do konce příštího týdne bude zpracovaný materiál. Bude u toho náměstek pro zdravotnictví, zavolám si k tomu dlouholetého záchranáře pana Brázdila a bude mě zajímat i názor majetkoprávní, možná se obrátím na všechny radní. Pak bude důležitý názor města, uvidíme. Problém spíš je, že není celostátní koncepce, jak bude vypadat záchranná letecká služba po roce 2020.

Které konkrétní věci v kraji chcete zlepšit do příštích voleb v roce 2020?
Zásadní bod je doprava. Představu mám jasnou: práce na D35. Dále dostavba D1 v úseku Říkovice – Přerov. Podstatná je také síť silnic druhé a třetí třídy a sehnat peníze na posilnění financování, možnosti jsou v integrovaném regionálním operačním programu. Ostatní na dopravu navazuje. Pak jsme schopni nastartovat průmyslové zóny a všechno. Dnes máme pracovní místa, ale nemáme lidi. Aby se dostali za prací, musíme mít dopravní infrastrukturu.

Teď máte výhodu, že ministr dopravy je z ANO. Co když to po volbách bude někdo jiný?
Z této pozice mi je jedno, kdo je ministrem. Budu tlačit, na to jsem tady.

Olomoucký hejtman Ladislav OkleštěkZdroj: DENÍK/Jiří Kopáč

Žádný politik nemůže umět všechno

Ve sněmovně jste mimo jiné ve výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Kde by se podle vás dalo vesnicích v kraji pomoci? Starostové a nezávislí například kritizovali, že dotace jsou u nás nižší než jinde.
Jsou trošičku menší. Co je zásadní: je v plánu zvýšit podíl rozpočtového určení daní pro obce. To je významná položka, kolem sedmi miliard v rámci republiky. Udělá to stát, ale i na tom se podílíme.

Za dva týdny je rada Asociace krajů ČR. Budete se ji účastnit a víte už, co vás čeká?
Zatím jsem přebral pozici po panu doktorovi, který měl zdravotnictví. Nebojím se žádné výzvy. Poradíme se s kolegy hejtmany a pokud budu mít jeho portfolio, postavím se k tomu. Nemám problém s žádnou oblastí, ve sněmovně máme v klubu devět doktorů. Zákonných norem kolem zdravotnictví přijímaných ve sněmovně je plno. Něco o nich vím a co ne, to se dostuduje. Žádný politik nemůže umět všechno. Mám vlastnost, že když něco dělám, snažím se to pochopit a dělat to smysluplně.

Účast ve Sněmovně 86%? To není špatné

Co vaše poslanecká kariéra? Půjde to skloubit?
Musím vyzkoušet, co to obnáší. Nedokážu to po třech dnech ve funkci říct. Je to výzva. Dívám se po sněmovně a vím, že je tam jeden hejtman, pan Běhounek z Vysočiny. Je tam plno starostů, primátorů, náměstků hejtmanů a fungují, jde to. Ale nevím, jak to půjde mně. Rozhodně hodlám posílit svůj tým ve sněmovně, protože jí nebudu moci věnovat tolik jako doteď.

Účast na hlasování máte přes 86 procent. Půjde dál být tolik v Praze?
Není to špatná účast, ne? Jsem schopen udržet ji slušnou. Důležité ani tak není to procento, ale o čem se hlasuje. Je plno procedurálních hlasování, kdy o nic nejde. Zásadní je přidělování výborům a třetí čtení, to je potřeba mít pod kontrolou.

Kdybyste místo opustil, vystřídal by vás náměstek ministra dopravy a olomoucký zastupitel Milan Feranec?
Mluvil jsem s ním a říkal, že má na ministerstvu plno rozdělané práce a nemohl by. Další je krajský radní Petr Vrána, ten pracuje jako manažer pro zahraničí a říkal, že neví. Hlavně hrozně dlouho trvá zorientovat se v parlamentu, pak teprve se začíná pracovat a nováčkovi zabere pár měsíců, než zjistí, oč jde. Pak ale končí funkční období. Na druhou stranu dnes už tam máme kolegy, kteří by pomohli.

V sociální oblasti je mi dobře

Nepřijde například přeskupení kompetencí, abyste měl volnější ruce pro řízení kraje? Mohl byste třeba pustit sociální oblast.
Když jsem starostoval ve Výšovicích, zorganizoval jsem u nás rekonstrukci neobydleného zámečku. Udělali jsme v něm sociální program s 28 byty. Je tam rehabilitace, balneoprovoz, škola pro handicapované děti. Mám silné sociální cítění a ty děti mám strašně rád. V sociální oblasti je mi dobře. Vím, že je to jen jeden segment. Ale co neumím, to se budu učit. Sociální problematiku bych nechtěl dávat pryč. Už proto, že brzy bude nejdůležitější, populace rychle stárne. Je také potřeba postarat se o sociálně slabší.

Vaší nástupkyní v radě se stala Alena Adamíková. Na základě čeho ji ANO vybralo?
Je členka zastupitelstva a předsedkyní školské a vzdělávací komise. Je pracovitá. Chtěli jsme také mezi sebou ženu a zároveň zástupce z Olomouce, abychom měli jako hnutí v radě celý kraj. Chybí jen Jeseník.

S nominací z Olomouckého kraje jste nedávno uspěl ve volbách do předsednictva ANO. Jaké úkoly z toho pro vás plynou?
Pro mě se až tak moc nemění. Ob jedno období už jsem v předsednictvu pracoval a dělal jsem to i mezitím. Jako krajský předseda jsem člen výboru. Zajímají mě vnitrostranické předpisy, normy, stanovy. I můj rukopis je v materiálech předsednictva znát.

Tajná volba by proti Koštovi byla silnější

Bude příští zastupitelstvo přenášeno on-line?
Doufám. Vzali jsme jednací řád a ten posoudí legislativní komise, potom právní oddělení. Neměl by to být problém. Zadrhlo se to na doplnění. Ráno přišla na stůl další varianta jednacího řádu od paní Seitlové. Šlo o tajné hlasování a ještě jeden bod. Proč to neudělala týden dopředu? Vysvětloval jsem jí, že nejde o to, jestli mi to vadí, ale že hejtmana jsme volili aklamací a nikdo s tím problém neměl. Připadalo mi to účelové. Pozor ovšem, měl jsem signály od jiných politických subjektů, že kdyby došlo k tajné volbě, mám jejich podporu na volbu i na odvolání. Nerozuměl jsem, proč mi to říkají.

Že by bylo hlasování proti Oto Koštovi ještě silnější?
Překvapivě. Ale chtěl jsem, aby to bylo, jak to je. Doktor Košta mi říkal, že neodstoupí a chce vidět, jak proti němu budou zvedat ruku. V médiích už vystupoval jinak.

ČTĚTE TAKÉ: 

Obec byla mrtvá, vzpomínají na starostování hejtmana Oklešťka

Rozbořil: Babiš ze mě udělal démona. Koštův konec byl plán