„Sešlo se nás na zasedání tentokrát méně než obvykle, pro schválení záměru na výstavbu haly tak chyběl jeden hlas," sdělil starosta Vrbátek Ivo Zatloukal s tím, že se ovšem bude dál jednat o tom, aby výstavba byla zahrnuta do rozpočtu obce pro příští rok.

Podle svých slov věří, že hala nakonec ve Vrbátkách stát bude.

Sportoviště by podle představitelů obce nesloužilo pouze pohybovým aktivitám nadšenců, ale především zdejší škole.

Samotné Vrbátky totiž tělocvičnu nemají a i ti nejmenší školáci tak musí za hodinami tělocviku do Duban.

„Jednalo by se o halu propojenou se školou. Rozměry sportoviště by byly 20×40 metrů," uvedl starosta obce Ivo Zatloukal.

Zároveň také vyjmenoval, jací sportovci z Vrbátek by halu mohli v budoucnu využít.

„Dopoledne by byla k dispozici škole, odpoledne pak počítáme, že by zde prostor našli zdejší fotbalisti, nohejbalisti, volejbalisti, florbalisti či skauti. Nyní je pro ně jedinou možností tělocvična v Dubanech, která je od rána do večera plná," řekl starosta Ivo Zatloukal.

Sokolovna nevyhovuje

Jak ale sám zmínil, obec už několikrát žádala o dotaci ministerstvo. Neuspěla. Například podle ředitele zdejší školy Michala Vysloužila by přitom tělocvična v obci bylo potřeba.

„Je mi jasné, že by se jednalo o velkou finanční zátěž pro Vrbátky. Přesto bych ale přivítal, kdyby zastupitelstvo záměr podpořilo," uvedl ředitel. I on připomněl, že se nejedná o nic nového.

„Před osmi lety, když jsem nastupoval do funkce, jsem záměr postavení tělocvičny zdědil po svém předchůdci," řekl na vysvětlenou.

S návrhem na výstavbu sportovní haly pak souhlasí také nejeden z místních sportovců. Ti mají nyní k dispozici nedávno vzniklé venkovní hřiště, které má i noční osvětlení. Na rozměrnou halu se však zatím čeká.

„Postavení haly vidím pozitivně. Chybí zde, sokolovna svou velikostí není vyhovující a navíc má už něco za sebou," vyjádřil se k možné investici jeden z místních futsalistů Tomáš Ondruška.

Šlo by to i bez dotací

Stavba by navíc nakonec mohla vzniknout podle Iva Zatloukala také bez dotací. Peníze na ni totiž v obecní kase podle jeho slov jsou.

„Na kontě máme přes třicet milionů korun, které jsme díky úspěšného žádání o dotace na jiné projekty ušetřili," informoval starosta.

Za tyto peníze už by se sportovní hala se sociálním zázemím postavit dala.

Podařilo se tak už například v Čechách pod Kosířem. Zde však, podobně jako v Přemyslovicích či ve Hvozdě mají halu s rozměry hrací plochy nižšími než 40×20 metrů.

Srovnatelnou by pak kromě případného vrbáteckého sportovního stánku na Prostějovsku měli jen právě Prostějov, Kostelec na Hané a Němčice nad Hanou.