Mezi ohromným množstvím lidí se pohyboval maskot Kosířan, jenž se nechal se zájemci fotit a dětem rozdával perníčky. Lidé si mohli pochutnat na uzeném cigáru nebo speciálním jelením guláši z kotle obsluhovaného dobrovolnými hasiči ze Slatinek.

Organizátoři z řad lutínských turistů jsou na tisícové návaly zvyklí. "Vždycky chystáme čtyři a půl tisíce medailí a kalendáříků, víme za ty roky, že více lidí nepřijde," odhadoval počet Vladimír Grézl šéf spolupořádajícího lutínského turistického odboru.

Krátce po poledni však už měli lutínští turisté vydáno přes dva tisíce osm set medailí a na hanáckou horu se stále valily další skupiny.

"Letos tu je opravdu hodně lidí. Naše skupinka vyrazila ze Slatinek, chodíme pravidelně. Dáme si pivko, pokecáme se známými a jdeme dolů," svěřil se Deníku Tomáš Los.

Rekordní počet účastníků nakonec potvrdilo i závěrečné účtování.

"Vydali jsme přesně 4510 medailí a kartiček. Jedná se o absolutní účastnický rekord. Neoficiálně tam mohlo být okolo pěti tisíc lidí, ne všichni si medaile vyzvedli," informoval Vladimír Grézl a dodal: "Příčinou je určitě parádní počasí. Musím ale říci, že lidi byli skvělí. Na vrcholu panovala nadstandardní atmosféra, přestože se tvořily fronty, tak byli všichni přátelští a usměvaví."

Silvestrovský velkolepý ohňostroj v Prostějově. 31.12. 2019
VIDEO: Oslavy velkého výročí v Prostějově odstartoval silvestrovský ohňostroj

Pravidelnou účastnicí novoročního výšlapu je i Eva Antlová, předsedkyně Klubu českých turistů z Konice. "My jsme tu už asi po dvanácté. Dříve jsme chodili na Hušák, to je okolo Chornice a Městečka Trnávka. Jenže nám tam přestaly jezdit vlaky, takže se tam nedostaneme, proto jezdíme sem na Kosíř," říkala Eva Antlová a pokračovala: "Startujeme v Lutotíně, přes Čechy pod Kosířem jdeme k rozhledně. Zpátky jezdíme vláčkem z Kostelce na Hané. Chodí nás okolo třiceti, většinou jen samé ženské, chlapům se nechce."

Novoroční výstup na Kosíř spoluorganizují SDH Slatinky a odbor turistiky TJ Sigma Lutín.

Silvestrovský špacír okolo Ptení 2019
Na Silvestrovský špacír okolo Ptení vyrazilo rekordních 133 lidí. A my s nimi