"Ozvaly se mi kamarádky, které pracují v nemocnici, že mají akutní nedostatek roušek. Chtěla jsem jim nějak pomoct. Jelikož chodím do práce a nemám tolik času šít, tak mě napadlo oslovit veřejnost, jestli by nechtěl někdo v této těžké době nějakým způsobem pomoci," vysvětluje zrod své současné role Renáta Sypěnová a pokračuje: "Vzhledem k tomu, že věřím síle facebooku, dala jsem své oznámení na nejslavnější prostějovskou stránku Prostějov bez cenzury. Tam se to rozjelo, ať už kladně, či záporně."

Právě díky facebookové výzvě s žádostí o dodávání ochranných roušek, se z nich mohou těšit zdravotníci v prostějovské nemocnici nebo senioři žijící v domovech.

"Ozvala se spousta lidí, kteří je doma šijí. My je pak svážíme, někde dostaneme deset, jinde třeba padesát kusů. Po třech dnech jich máme okolo tisícovky. Lidi objíždíme s kolegou Jakubem Nábělkem," líčí časově náročnou činnost Renáta Sypěnová.

Během středy bylo do prostějovské nemocnice doručeno 813 roušek, stovka do Domova seniorů v Nerudově ulici a dalších sto dostali senioři v Náměšti na Hané.

Ta lidská sounáležitost je neskutečná

"Ve čtvrtek máme v plánu poštu a hasiče. Nevozíme ale jen roušky, lidé nám dávají i oplatky, sušenky, kávu. Ti kteří nešijí a bojí se jehly, dávají sladkosti. Stejně to je i s materiálem, dostáváme ho od lidí, kteří neumí šít, ale chtějí přesto pomoci," vypočítává Renáta Sypěnová a dodává: "Ta sounáležitost lidská je neskutečná. Ozývají se nám lidé z celého Prostějovska. Já jim všem musím touhle formou moc poděkovat. Stejně tak Jakubu Nábělkovi za pomoc se svozem a všem zdravotníkům, členům záchranných složek, pošťákům a prodavačům."

Vystudovaná oděvní návrhářka hodlá pomáhat tak dlouho dokud je potřeba.

"Budu rozvážet tak dlouho, dokud to bude situace vyžadovat. Dokud nedojde benzín a nafta a nebudu muset běhat všude pěšky. Byla jsem třeba v Němčicích nad Hanou, po víkendu se chystám do Prostějoviček. Hlavně musíme zůstat zdraví," uzavírá žena se srdcem na svém místě.

Hromadná sbírka Daruj roušku pokračuje nadále. Kdo by chtěl a mohl jakýmkoliv způsobem pomoci, může se obrátit formou facebooku na Renátu Sypěnovou nebo Jakuba Nábělka.

Projekt Daruj roušku

ONLINE - VŠE O KORONAVIRU
Koronavirus v Česku