„Na závěr sezóny jsme tentokrát připravili trénink dechového svalu, nové pomůcky a diagnostickou aparaturu s tím související, a vzdálenou možnost monitorování srdeční frekvence," uvedl Radim Šlachta.

Na semináři, který pracovníci k těmto dvěma problematikám pro zájemce připravili, se účastníci dozvěděli další podrobnosti.

„Metoda tréninku dechového svalu přichází ze světa. Víme, že většina lidí, kteří sportují, dýchá intuitivně. My nabídneme prvotní dechovou diagnostiku, na kterou naváže dechové cvičení. Následně si klient odnese domů dechové pomůcky a po určité době přijde k nám na kliniku znovu na diagnostiku. Tehdy také vyhodnotíme, zda při tréninku dýchá správně a efektivně," doplnil Radim Šlachta.

Jak tělo zvládá zátěž

Druhou novinkou je vzdálené monitorování srdeční frekvence přístrojem MySasy, což je metoda, která se už dvacet let používá ve výzkumu a laboratorní praxi.

„Dnes ji dostaneme z laboratoře k lidem až domů do obýváku," upozornil Radim Šlachta.

Jedná se o speciální pás, který monitoruje tepovou frekvenci na tisícinu sekundy.

„Klient si jej upne kolem hrudníku a nejprve pět minut leží v klidu na lůžku a ve sluchátkách poslouchá hudbu. Po pěti minutách dostane pokyn, aby si stoupnul. Dalších pět minut stojí a stále poslouchá klidnou hudbu ve sluchátkách. Poté si na pět minut znovu lehne na lůžko. Následně podle záznamů vyhodnotíme jeho tepovou frekvenci," vysvětlila Lenka Hrabovská, lékařka Sportovní kliniky.

Podle srovnání několika výsledků lékaři zjistí, jak klient zvládá zátěž, a podle toho mu doporučí tréninkové dávky.

Metody jsou zpočátku určené spíše trenérům a lidem, kteří sportují pravidelně, přes ně se potom dále dostanou k nejširší sportující veřejnosti.