Zapomeňte na plast nebo polystyren, svařák nebo punč si u stánku dopřejete pouze z papírového kelímku.

Městští radní se pro tuto novinku rozhodli z důvodu ekologičtějšího dopadu.

Nákup dvou stovek tisíc papírových kelímků přijde městskou kasu na 172 tisíc korun.

"Tato investice se nám vrátí, protože do ničeho jiného nebudou mít stánkaři možnost punče a další teplé nápoje nalévat," poznamenala náměstkyně primátora Alena Rašková.

O tom, jak se zbavit starostí s hromadami použitých plastových kelímků, přemýšlí již několik let i další radní Milada Sokolová. Na její popud také město tento krok učinilo.

"Volba papírových kelímků byla logická. Přece jenom je to mnohem ekologičtější než plastové. Každý, kdo chodí v zimním období popíjet na náměstí punč, by to mohl potvrdit," říká iniciátorka Sokolová, která doplňuje: "Číslo dvě stě tisíc, bylo stanoveno po konzultacích se samotnými prodejci. Počet by měl být dostačující."

Nápoj rychle zchládne, varují prodejci

Ekologie je jedna věc, ale spokojenost zákazníků – konzumentů druhá.

"Jakožto prodejce budeme respektovat nařízení magistrátu, nicméně z mnohaletých zkušeností s prodejem punčů a teplých nápojů víme, protože jsme to již opakovaně zkoušeli, že v momentě kdy teploty budou atakovat nulu a níže, bude punč do tří až pěti minut nepoživatelný, protože bude studený," komentoval novinku jeden ze stánkařů Filip Křížek a dodal: "Punče mají teplotu v rozmezí sedmdesát až osmdesát stupňů a nejenže rychle chladnou ale papírový kelímek může být i horký na udržení ihned po nalití."

S logem Zdravého města

Podoba samotných kelímků ještě není veřejně známá.

"Bude na nich logo Zdravého města Prostějova. Evokuje to ekologii, ne podporu popíjení alkoholických nápojů," vysvětluje Sokolová a se smíchem doplňuje: "Obsah budou mít dva půl deci, což je plně dostačující. Mohu to sama potvrdit, protože jsme s přáteli uskutečnili několik ostrých zkoušek a výsledky byly uspokojivé…"

Novou povinností prodejců na vánočních trzích tedy bude nákup papírových kelímků poskytovaných městem. "Do žádných jiných nebude možné nápoje rozlévat. Pouze papírové s logem Zdravého města," uzavírá Alena Rašková.

Proč ne kukuřičné?

Ve hře byla i varianta kelímků z kukuřice.

"Samozřejmě, že ty jsou ještě ekologičtější. Naše rozhodování ovlivnila ekonomika. Papírové kelímky si od nás budou moci prodejci odkoupit za cenu 86 haléřů s DPH, tedy za stejnou cenu, za jakou je město nakoupí. Kukuřičné by přišly okolo dvou korun padesáti haléřů," vysvětluje Sokolová.