„Takové ceny, za jaké se dnes dá koupit elektronika, celý rok nebyly. Zákazníkům radím nečekat na prosinec, ale nakoupit už teď,“ uvedl majitel prostějovské prodejny s elektronikou Jaromír Látal. Jeho slova potvrdila i Jana Háková ze společnosti Tesco: „Například ceny LCD a plazmových televizí klesly meziročně přibližně o deset procent.“

Podle Látala bude i letos hlavně pokračovat výměna klasických televizorů za přístroje s LCD a plazmovou technologií. „Zákazníci se také začínají zajímat o televize s LED technologií, které mají velmi nízkou spotřebu elektrické energie. Jejich ceny se pohybují okolo třiceti tisíc korun,“ dodal Látal.

Kvalitní LCD nebo plazmový televizor se dá pořídit za patnáct tisíc korun, přitom záleží na úhlopříčce přístroje. Jestli budou příští rok lednové výprodeje, není vůbec jisté.

„Záleží, kolik zboží zůstane prodejcům na skladě. Dovozci žádné nové zboží nevozí. Může se stát, že výrobky nahradí nové modely, které nebudou levnější,“ vysvětlil prodejce elektra Jaromír Látal.

Na slevy řetězce poutají už od konce října

Velké obchodní řetězce začaly na vánoční slevy poutat již od konce října. Přitom se slevové akce střídají po celý rok průběžně. Jimi se snaží obchodníci udržet zájem zákazníků celoročně.

„Akční nabídky jsme už rozšířili na počátku roku. Rozšířili jsme sortiment zboží zařazovaného do akčních nabídek asi o deset procent a slevy prohloubili až o padesát procent,“ informovala Jana Háková z Tesca.

Slevy tak přestaly být výsadou počátku nového roku.

„Letos je trendem začít slevy ještě před Vánocemi, při nich ale záleží na každém konkrétním prodejci,“ potvrdila Michaela Smrčková z prostějovské obchodní galerie Arkáda. V Arkádě nabídnou lidem před Vánoci například dárkovou balící službu zdarma.

„Tradicí se stal Strom splněných přání, jehož výtěžek předáme dětským domovům v Prostějově a Plumlově a mikulášský program Hrátky s čerty,“ dodala Smrčková.