V kabince pro dvě osoby působí na klienty jemná sprejová sprcha, po dobu patnáct minut inhalují mořskou vodu z „Evropského mrtvého moře“ získávanou z hlubinného vrtu z období třetihor.

„Může tam přijít kdokoli. Voda je z hlubinného vrtu na Slovensku,“ informoval vedoucí prostějovských městských lázní Miloš Kaštil.

„Vzhledem k tomu, že lidé na bazén chodí, věříme tomu, že novinku vyzkouší. Není podmínkou jít do bazénu, člověk si může koupit kabinku jen samostatně. Pokud se to dostane do povědomí lidí, budeme rádi, když tuto nabídku budou využívat a když jim bude pomáhat,“ uvedla Jana Gáborová, mluvčí města Prostějova, pod které lázně spadají.

Mořská koupel v prostějovských lázních

Jak to funguje?

Komora s novou procedurou v lázních funguje od 23. března. Její účinek se vytváří tlakem vzduchu ze speciální trysky, koncentrace minerálních látek a solí v mořské koupeli tak mnohonásobně převyšuje podíl těchto látek a solí v mořském vzduchu.

„Určitě to neublíží. Těm, kteří trpí kožními onemocněními, alergiemi nebo různými ekzémy, dělá mořská voda dobře,“ potvrdila prostějovská lékařka Věra Zívalová.

Mořská koupel v prostějovských lázních

V létě bude kabinka v aquaparku

Zájemců, kteří by novou službu vyzkoušeli, zatím není mnoho. Vedení lázní už teď však plánuje, že v létě, po dobu, kdy bude zařízení uzavřené, bude možné mořskou koupel využívat i v aquaparku.

„Zatím je lidí málo, i když už si toho všimli a několik z nich mi i volalo. Sám jsem to vyzkoušel. Chvilku ale bude trvat, než začnou chodit. Snažíme se stále přicházet s něčím novým a teď jsme vymysleli tohle. Kabinu bychom chtěli v létě přestěhovat i do aquaparku, v lázních bude měsíc zavřeno,“ dodal Kaštil.

Plavecké klání "O Mokrého Emana"

Nejen mořská koupel je však v nabídce prostějovských lázní.

Už v sobotu 7. dubna se tam od 9 hodin uskuteční závody pro nejmladší kategorie plavců, ročník 2000 a mladší. Druhý ročník závodů s názvem „O Mokrého Emana“ umožňuje mladým plavcům se utkat s celorepublikovou konkurencí. Prostějovský plavecký oddíl bude mít v těchto závodech několik želízek v ohni. Ročník 2001 je velmi silný. Patří sem plavec Lukáš Řehořek, který i na nejvyšších závodech ve své kategorii pravidelně obhajuje medailové pozice, zejména v disciplíně padesát metrů prsa. V závodě O Mokrého Emana si ale vyzkouší dvojnásobné tratě a uvidíme, jak se mu podaří. Skvělé výkony předvedou určitě také Dominika Smékalová, Karolína Samsonová a Eva Marciánová, které už jsou zkušenými závodnicemi.

„Pro mladší věkové kategorie je podobných závodů v České republice velmi málo. Mladí plavci z přípravky ale mají o závody zájem a měli by mít možnost si také „velké závody“ zkusit,“ vysvětlil trenér přípravky i oddílu Aleš Matyášek.

Přehled informací o mořské koupeli

Indikace: • Posílení imunitního systému (prevence onemocnění) • Pročištění a uvolnění dýchacích cest (pomoc při astmatu a chronické bronchitidě) • Intenzivní účinek při různých alergiích a kožních chorobách (lupénka, ekzémy) • Pročištění nosní a ústní dutiny, hrdla a hlasivek • Příznivý vliv na štítnou žlázu Kontraindikace: • Nejsou známé žádné příznaky

Doporučení • Mořská koupel je vhodná pro všechny věkové kategorie od 2 let, může se absolvovat i vícekrát za den • Aerosol z mořské vody vdechujte ústy i nosem • Po ukončení procedury nechejte mořskou vodu působit na pokožce Cena procedury (15 minut): • 1 osoba v kabince – 50 Kč • 2 osoby v kabince – 25 Kč/osoba, Zdroj: Městské lázně Prostějov