„Setkal jsem se s tímhle nápadem i v jiných městech, kde také na pár hodin dopředu jsou na tabulích spoje. Je to docela fajn," uvedl například k záměru radnice Pavel Mokrý.

V případě Prostějova však půjde o postupnou realizaci. Prozatím by se mělo město soustředit spíše na místa s velkou koncentrací spojů.

„Projekt budeme řešit v rámci tří etap. V první etapě budou modernizovány označníky na hlavních trasách, další dvě etapy budou řešit osazení inteligentními označníky zbývajících zastávek ve městě.

Stovka označníků a dvě tabule

Do projektu bude zahrnuto celkem 53 zastávek s téměř sto označníky a dvěma informačními tabulemi," upřesnil náměstek primátorky Zdeněk Fišer. Dále pak prozradil, že tabule by byla kromě autobusového nádraží také na zastávce u nemocnice, která kromě městské hromadné dopravy slouží i příměstským linkám.

„Minimální výše celkových způsobilých výdajů na projekt činí pět milionů korun a výše dotace činí osmdesát pět procent," upřesnil náměstek primátorky Pavel Smetana s tím, že město bude žádat o dotaci.

Ta by mohla přijít od Centra pro regionální rozvoj České republiky, které pomalu nahrazuje činnost Regionálních operačních programů.

„Pravidla k získání dotace z této výzvy jsou k nalezení v dokumentu Specifická pravidla. Žádosti do této výzvy přijímáme do dvaadvacátého února do konce června tohoto roku," informovala Ivana Svobodová z Centra pro regionální rozvoj České republiky.

Zapojení přepravců

Odkázala přitom na podrobnosti k výzvě a specifické požadavky na příjemce, které jsou umístěné na webových stránkách instituce.

Vedení města však zároveň připustilo, že do projektu se nemusí zapojit všechny autobusové společnosti. Ty totiž budou potřebovat informační systém v autobusech, který by se s tabulemi na zastávkách propojil. Například majitel autobusové dopravy Pavel Studený však v tomhle směru nemá problém.

„Pro nás to ale k ničemu moc dobré není. My přes Prostějov projíždíme přes dvě zastávky. Podle mě by se navíc měla věc řešit až společně s tím, kdo bude v dalších letech zajišťovat autobusovou dopravu v Prostějově a okolí," vyjádřil se.