Nyní, dva měsíce před zahájením druhé sezóny se pak chystá na další.

A návštěvníky čeká nejedna novinka.

„Chystáme novou expozici, budeme mít i nové exponáty. A z nich jeden velmi významný," naznačil kastelán zámku Martin Váňa.

Pane kasteláne, jak už jste naznačil, lidi čekají na zámku v Čechách pod Kosířem změny. Můžete přiblížit, jaké pocítí nejvíce?
Chystáme třeba otevření Mánesova altánu. Zde by se měly konat menší výstavy a také svatby. Chystáme také nové akce, z nichž nejbližší budou Velikonoce na zámku. Pro děti bude připravené v parku hledání velikonočních vajíček a také dílničky. Na dvacátého května chystáme také velkou akci, kterou mohli lidé dosud zažívat v Olomouci – Empírový den.

Zmínil jste se také o nové expozici. O co konkrétně půjde? A pro koho bude předně určená?
Téma bude zajímavé hlavně pro cyklisty a cykloturisty, které by nová stálá výstava mohla přilákat.

Můžete už nyní prozradit, kdy zahájíte turistickou sezónu? Jak zahájení bude probíhat?
Otevřeme čtvrtého dubna, zpočátku bude otevřeno pouze o víkendech. Žádnou velkou akci k zahájení turistické sezóny nechystáme. Otevřeme potichu.

Jsou nějaké plány a akce které byste chtěl uskutečnit, nedostává se však na ně zatím peněz?
Musím se smířit s tím, že rekonstrukce zámku zabere ještě hodně času. Zatím je rozplánovaná do roku 2020. Rád bych ale viděl revitalizaci rybníků, kde by se pak mohli návštěvníci parku prohánět na lodičkách, dovedu si představit třeba pramičky pro zamilované.

Víte o nějakém investorovi, který by rád vložil do památky peníze a pomohl tak k jejímu oživení?
Zatím žádnou takovou informaci nemám. Kraj si zámek drží pro sebe. Je to zatím varianta v případě, že by se část zámku změnila v budoucnu v hotel. To ale zatím není na pořadu dne.

Prohloubíte nějak spolupráci s dalšími turistickými cíly v obci – tedy hasičským muzeem a muzeem historických kočárů?
S muzeem kočárů budeme spolupracovat na Empírovém dni. Dojde zde určitě k zapůjčení kočárů na tuto událost. Stejně tak spolupracujeme na Josefkolu. V případě hasičského muzea zatím spolupráce není, ale snad se blýská na lepší časy.