Panely zapůjčilo prostějovskému muzeu Židovské muzeum v Praze. V Prostějově jsou vystaveny poprvé. Jedna z výstavních síní ve Špalíčku je upravena jako kinosál a návštěvníci zde mohou zhlédnout dokumenty o holokaustu – šoa. Poslední sál je věnován speciálně Prostějovu.

„Návštěvníci si mohou prohlédnout i fotografie těch, kterým se přežít podařilo a dále například žádosti o cestovní pasy. Jednou z nich je i žádost Elišky Kleinerové, která odcestovala do Velké Británie a studovala tam uměleckou školu. Na rozdíl od jejích rodičů (maminka zemřela v Osvětimi, tatínek byl zavražděn v Buchenwaldu) přežila a dnes ji známe jako malířku Alžbětu Zelenou. Mimochodem, právě výstava jejích obrazů začíná v polovině února letošního roku v hlavní budově muzea," seznamuje s výstavou Soňa Provazová, ředitelka Muzea a galerie v Prostějově.

Prostějovský sál nabízí zájemcům ještě další významný studijní materiál. V připraveném počítači naleznou prezentaci s více než dvěma stovkami „slajdů“ s fotografiemi a informacemi o prostějovských židovských rodinách, které žily před válkou v Prostějově.

„Prezentace, na níž pracuji už několik let a dosud nebyla nikde zveřejněna, obsahuje 202 slajdů," upřesňuje autorka prezentace a historička Marie Dokoupilová.

Výstava, na jejíž vernisáži se podílel spolek Hanácký Jeruzalém, je k vidění do konce března letošního roku.

Autor: Hana Nevrlá

Místo u říčky Hané nedaleko Němčic nad Hanou, kde byla nalezena mrtvola
Na podzim našli u říčky Hané utopence. Teď už se ví, kdo to byl
Rozhledna Kopaninka v Repechách
Kopaninka soutěží o rozhlednu roku. I vy ji můžete podpořit
Plumlovská přehrada - pláž U vrbiček
Kdo s koho? Na přehradě se schyluje k „boji o pláž“