Dokonce to nemusí být ani o půlnoci. Projít se, provětrat a přitom potkat pár sousedů, to byl cíl, který si vytyčila duchovní matka nápadu „Novoroční setkání na Lopaťáku“, Eva Bašková, vrchoslavická zastupitelka.

Vyzvala obyvatele Vrchoslavic, aby se potkali po obědě na Nový rok u rybníku Lopaťák, nacházejícím se mezi Vrchoslavicemi, Vitčicemi, Pavlovicemi a Mořicemi.

Na místě činu se setkalo sedmatřicet procházky chtivých lidí. Z toho dva kočárky, pět dětí, tři cyklisté, jeden automobilista a tři psi. Pozvání přijali i čtyři přespolňáci z Mořic.

“Otevřeli jsme šampus, společně si pár minut popovídali a přivítali tak nový rok,“ líčila organizátorka Deníku své první dojmy z akce a přiblížila zrod nápadu: „Když byly dcery malé, chodily jsme s ostatními vrchoslavickými maminkami a jejich dětmi do Vitčického lesa udělat Vánoce zvířátkům. Děti dospěly, mají jiné potřeby. Přenechaly tak nošení kaštanů a jablek mladší generaci. Navíc se naše rodina rozrostla o dva psy, kteří nás stejně na procházku každý den vytáhnou. Tak proč ji nespojit s Novoročním setkáním.“

Setkali se senioři, celé rodiny s dětmi, manželské páry, ale i jednotlivci. Na Lopaťáku zavládla sváteční nálada. Že by nová tradice? To uvidíme na Nový rok 2019.

Autorka: Adéla Palíšková