Po třech týdnech bude následovat přeočkování, aby byla zajištěna úplná imunita zvířat proti této nemoci.

„Jde o nouzové očkování. Katarální horečka se totiž vyskytla v západních Čechách. Vakcíny platí stát s pomocí prostředků Evropské unie,“ informoval Jiří Zubal z Krajské veterinární správy v Olomouci.

Veterináři musí naočkovat veškerý dobytek, jinak Evropská unie zakáže České republice vývoz zvířat a masa. O výjimku požádali ti chovatelé, kteří ví, že do konce tohoto roku budou se zvířaty obchodovat v rámci Unie, a svá zvířata tak nemusí nechat očkovat. Opatření se také netýká zvířat umístěných v zoo.

Od loňského roku probíhá kampaň, která vyzývá soukromé majitele ovcí a koz, aby zaregistrovali své domácí hospodářství.

„Počet drobných chovatelů narostl skoro o polovinu, je jich kolem sedmi tisíc,“ uvedl Jan Turek z ústřední evidence Českomoravské společnosti chovatelů s tím, že u chovatelů skotu je situace stabilizovaná.

„Lidé se registrují i kvůli tlaku sousedů: my jsme si chov nechali zapsat a oni ne,“ usmál se Turek.

„Tomu, kdo nemá chov zaregistrován, budou zvířata naočkována také, ale čeká ho sankce,“ upřesnil Jiří Zubal. I majitel, který nenechá veterináře aplikovat vakcínu, dostane pokutu. U fyzických osob je v obou případech horní hranice padesát tisíc a u právnických osob dva miliony korun.

„O registraci vím a potřebné papíry mám už doma, ale ještě jsem je neposlala,“ uvedla Eva S. z Kladek s tím, že doma chová dvě kozy a jednu ovci. „Hned tento týden to vyřídím,“ podotkla soukromá chovatelka.

„Na registraci je ještě čas do 20. srpna, ale rád bych tímto apeloval na drobné hospodáře, aby tak učinili a pak svá zvířata nechali naočkovat. Týká se to každého, ať už má doma třeba jen jednu kozu,“ dodal Zubal.