„Doktoři mi říkali, že si tam alespoň týden poležím. Místo toho, abych koupila vánoční dárky vnoučatům, si tak zaplatím pobyt v nemocnici,“ posteskla si invalidní důchodkyně.

Od prvního prosince se totiž zvýšil regulační poplatek za hospitalizaci z 60 na 100 korun. Původně se přitom očekávalo, že změna začne platit až od nového roku 2012.

Už nyní se nemocnice potýkají s množstvím pacientů, kteří neuhradili regulační poplatek za hospitalizaci. S rostoucí výší poplatků se zvyšuje i počet neplatičů.

Co s dlužníky?

„Pacienti dluží Agelu částku ve výši tří a půl milionu korun,“ potvrdila Hana Szotkowská, tisková mluvčí společnosti, pod kterou spadá i prostějovská nemocnice. „Za tyto peníze by mohla nemocnice pořídit dvě špičková laparoskopická pracoviště nebo šedesát elektrických polohovacích lůžek,“ nastínila Szotkowská.

Pacienti, kteří jsou hospitalizováni v nemocnici, nemusí platit ihned.

„Na uhrazení dlužné částky mají osm dní po propuštění,“ upřesnila tisková. Pokud nedojde k zaplacení, posílá nemocnice lidem upomínky.

„Bohužel jsme zjistili, že dosavadní systém zasílání upomínek nebyl příliš efektivní a rozhodli jsme se začít nesplacené pohledávky vymáhat právní cestou,“ vysvětlila Szotkowská a dodala, že v individuálních případech zvažuje nemocnice podání žaloby a vymáhání dlužné částky soudní cestou.

S lepší úrovní služeb za vyšší poplatek pacienti počítat nemohou. Peníze, které nemocnice vyberou, jim nebudou stačit ani na náklady spojené s vyšší DPH nebo na zvýšení platů lékařů a sester. Nepomůže ani ministerstvo zdravotnictví, které chce rozdělit nemocnicím stejný balík peněz jako v roce 2010.

HANA MASAŘÍKOVÁ