Hasiči do pondělního rána vyjížděli ke třem stovkám událostí. Nejvíce jich bylo na Šumpersku a Olomoucku, pernou noc zažili také na Prostějovsku.

Ke spadeným stromům museli hasiči vyjet do Ptení, Lipové, Hrochova, Otaslavic, Konice, Křemence, Hradčan-Kobeřic, Protivanova, Kladek, Ludmírova, Malého Hradiska, Hvozdu, Brodku u Prostějova, Skřípova, Horního Štěpánova, Prostějoviček, Plumlova a Šubířova. 

Vítr také strhával střešní krytinu i plechy z garáže. Jednotky zajišťovaly uvolněnou střechu na Sídlišti Hloučela a v Mostkovicích.

„V Mostkovicích hasiči zajišťovali provizorně střechu, poté co zde začala padat střešní krytina do ulice. Hasiči větší část tašek hrozící pádem odstranili, návazně pomocí latí a plachet střechu pro krátkodobé překlenutí situace zakryli,“ upřesnil Zdeněk Hošák. V Mostkovicích museli hasiči zasahovat i u poničené plechové garáže, se kterou vítr cloumal na ulici a mohla tak způsobit ještě větší škodu nebo někomu ublížit. Jednotky musely garáž postupně rozebrat.

Poničená auta

Ve Šternberku po půlnoci spadlo několik stromů na zaparkovaná auta v Uničovské ulici. Na hlavním nádraží v Olomouci zase vichr odnesl kus střechy a shodil ji do kolejiště.

Plechovou střechu odfoukl silný vítr také v Temenické ulici v Šumperku. V olomoucké Hynaisově ulici vítr shodil stromy na zaparkovaná auta.

Kolem půlnoci museli policisté uzavřít cestu z Jeseníku přes Rejvíz na Zlaté Hory. Na silnici popadalo několik kmenů, další hrozily pádem.

Kvůli popadaným stromům police zavřela také cestu mezi Novým Malínem a Mladoňovem na Šumpersku.

U Vikantic na Šumpersku narazilo auto do spadeného stromu. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění.

Narušená doprava

Silný vítr se začal zdvihat v neděli večer. Situace se výrazně zhoršila po půlnoci. Před jednou hodinou ranní řešili hasiči naráz více než třicítku událostí.

Ve většině případů likvidovali stromy spadené na silnice. Železniční dopravu vítr narušil u Bludova, Bohutína, Dětřichova nad Bystřicí či Vápenné.

Na cestě do Hustopečí nad Bečvou narazila Škoda Felicia do spadeného stromu. Událost se obešla bez zranění.

„V Křelově na rychlostní komunikaci D35 najelo nákladní vozidlo do stromu. Řidič se lehce zranil,“ sdělil mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Uzavřená silnice

V Jeseníku – Dětřichově zablokoval spadený strom osobní auta. Pasažéři se uchýlili do bezpečí hasičského vozu.

O tři čtvrtě na dvanáct uzavřela policie cestu z Jeseníku do Zlatých Hor kvůli velkému množství nakloněných a popadaných stromů.

„V Šumperku se v Temenické ulici utrhla část plechové střechy. Ta se zřítila na komunikaci,“ popsal mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. K utrženým střechám jeho kolegové vyjížděli do Lutína, Mostkovic nebo Dubicka.

Řadu poruch řešili také energetici. Například v Lýskách u Přerova strom spadl na dráty vysokého napětí. V Javorníku při obdobné události začala hořet tráva.

„Na obnovení dodávek elektřiny pracujeme, ale kvůli nepříznivým podmínkám je na řadě míst vstup pro naše pracovníky velice nebezpečný. V těchto místech budou opravy pokračovat z bezpečnostních důvodů v pondělí ráno. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů do vedení,“ uvedla na svém twitterovém účtu společnost ČEZ.