„Osobně cítím potřebu jasně nastavit pravidla v tomto tak citlivém prostředí. Chci posílit ochranu práv člověka po jeho smrti nejen ve správním, ale také v trestním právu, zakázat beztrestné hanobení lidských pozůstatků. Posiluji úlohu kontrolních orgánů a zároveň navyšuji pokuty za jakékoliv nekalosti," řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Druhy rakví

V čem budou největší změny?

Především v používání papírových rakví.

„Novela zákona o pohřebnictví bude řešit mimo jiné minimální výrobní parametry rakví. Doposud někde využívaná nejlevnější varianta papundeklových krabic je nadále neúnosná. Zejména při převozu lidských pozůstatků ve značném stádiu rozkladu hrozí ohrožení veřejného zdraví," uvedlo ministerstvo ve své tiskové zprávě.

Druhů papírových rakví je však daleko víc a i jejich cena není vždy nejnižší.

„Ony jsou dva druhy papírových rakví. Jsou to rakve, které se používají i na obřad a poté slouží k zpopelnění. Je to vždy na pozůstalém, jak se mu ten vzhled líbí, ale podle všech testů jsou tyto rakve naprosto nepropustné. Cenově však vyjdou stejně jako dřevěné," prozradil Pavel Makový z prostějovské pohřební služby.

Druhý typ papírových rakví slouží k sociálním pohřbům.

„Tyto mají dřevěný spodek a zbytek je z lepenky. Slouží k bezobřadým pohřbům," vysvětloval Makový.

Ministerstvo má hlavně problémy s velikostmi těchto rakví. Ty ze své praxe potvrdil i Pavel Makový: „V délce problém není, ale víka nebývají tak vysoká, takže je v nich mrtvý, pokud byl větší postavy „naňahnaný". Je to řekl bych nedůstojné."

Třeba v Konici od papírových rakví už dávno upustili: „Náš dodavatel je ani nevyrábí, takže levnější podoba rakve je jen z čistého dřeva. Když jsme papírové rakve používali, asi před osmi lety, tak byly levnější než obyčejné. Co se týkalo jejich velikosti, tak s tím nebyl nikdy problém," říká majitel pohřební služby v Konici Otakar Svoboda.

Místnost pro úpravu a kontrolu zesnulých

Další změnou má být povinnost pohřebních služeb a krematorií mít speciální místnost pro úpravu a kontrolu zesnulých. Novela zákona počítá s tím, že by tam musela pohřební služba pustit pozůstalou rodinu.

„Takovou místnost samozřejmě máme. Druhá věc je pustit tam pozůstalé, byl bych proto, a to už z hygienického hlediska, aby byli odděleni třeba sklem. Další věc je, že úprava zesnulého není příjemný pohled, zvlášť pro pozůstalé. Musí se udělat mnoho úkonů, aby se dodrželi hygienické normy," zdůraznil Pavel Makový.

S tím souhlasí i Otakar Svoboda.

„Z hygienických důvodů to prostě nejde. Navíc by se nám tam pozůstali jistě sesypali. Pokud by šlo, ale o rozloučení zesnulým po nezbytných úpravách na pohřeb, tak to by problém nebyl," myslí si majitel konické pohřební služby.

Další změnou pak bude právo rodičů pohřbít své mrtvě narozené dítě bez ohledu na stáří plodu. Zatím platí, že plod s menší než pět set gramů, je považován pouze za část těla pacientky.