Čeká mě zde totiž Michal Otipka, prezident české krav magy, který právě organizuje na Běleckém Mlýně kemp. Vůbec neotálí a s ujištěním, že může o krav maze vyprávět hodiny, se pouští do zasvěcování. Postupně se tak dozvídám, odkud krav maga pochází, o jejím zakladateli a hlavně to, jak funguje a jaké jsou její principy.

„Krav maga není pro extremisty, různé magory, kteří se chtějí jen mlátit, nebo lidi se záznamem v rejstříku trestů. Jinak je to dělané pro všechny. Zažil jsem v krav maze lidi s velkými fyzickými handicapy i třeba šedesátnici. Kamarád učí i slepce. Je to o tom, že se přizpůsobí systém člověku, ne naopak," vysvětluje Michal Otipka s tím, že se jedná o pohyb s přidanou hodnotou.Výuka sebeobrany pomocí krav magy na Běleckém mlýně

Zároveň říká, že se krav maga může učit několika způsoby.

„Lidé přicházejí proto, že je v minulosti třeba někdo napadl a chtějí se umět bránit. Nebo i kvůli tomu, aby zhubli a zpevnili své svaly. Zároveň se ale krav maze cvičí i elitní policejní a vojenské jednotky," dodává a dostává se k samotné podstatě tohoto druhu sebeobrany.

„Jde o to, aby byla sebeobrana a pohyby u ní co nejjednodušší a přirozené. Žádné pohyby navíc. Nejsme přece žádné opice nebo kudlanky, abychom podivně kroutili rukama," říká s tím, že není ani ostudou utéct.

Hlavní je přežít a vrátit se ve zdraví domů

„Hlavní je při sebeobraně přežít a vrátit se ve zdraví domů," upozorňuje.

Na dlouhou instruktáž však není čas a už mířím na palouk za hotel Bělecký Mlýn. Z dálky vidím desítky cvičenců s instruktorem, jak posilují. Do značné míry mi to připomíná posilování, které se poměrně úspěšně snažím dělat pravidelně. Tak se připojím. Právě trénování těla je jednou z důležitých součástí krav magy, při sebeobraně nezbytnou.

Zapojím se ve chvíli, kdy nadšenci trénují své tělo i vůli při „dřevě". Natažený čelem k zemi a nadzvednutý na loktech zkouším, kolik vydržím. Netuším, jak dlouho je tentokrát nutné vydržet, a tak čekám zdvižený na loktech. Vteřiny ubíhají, instruktor uklidňuje, že zbývají už jen poslední okamžiky. Ty se ale nějak protahují. Odhadem je však po více než minutě konec. Sláva, nevzdal jsem se a zvládl to.

Bála jsem se u běhání, teď se ubráním

To samé si může říct i Zuzana Klouzalová, která má tento cvik i řadu dalších také úspěšně za sebou.

„Chodívala jsem večer běhat a docela jsem se u toho bála. Tak jsem se dala na krav magu," prozrazuje. Má už za sebou zhruba deset měsíců cvičení.

„Posilujete, co potřebujete, abyste žili a nic vás nebolelo," dodává další důvod, proč krav magu vyzkoušet.Výuka sebeobrany pomocí krav magy na Běleckém mlýně

Na to se odebírá zpátky mezi své kolegy, já už se k nim však nepřidávám. Jde se mi totiž opět věnovat Michal Otipka. Místo teorie tentokrát přichází s praktickou ukázkou. „Je něco konkrétního, co by tě zajímalo?" ptá se. Odpovídám, že například nějaký základní postoj při své obraně.

Není problém. Vzápětí stojím mírně rozkročený, s jednou nohou lehce vzadu. U té mám patu zvednutou, abych při couvání nepřepadl přes případnou překážku. Druhá noha, levačka, je naopak mírně vepředu a částečně natočená doprava. „To abys měl aspoň částečně chráněné genitálie," vysvětluje.

Krk, nůž a ráno do rozkroku

Už delší dobu by mě však zajímalo, co dělat, pokud vás někdo zezadu chytne pod krkem. V řadě filmů se některý z hrdinů do této situace dostává. Dávám však přednost realitě. Takže ruka kolem krku a teď se z toho snaž dostat.

„Musíš mě oběma rukama chytit za tu, kterou tě držím pod krkem," začíná instruktáž. Po asi desátém patnáctém nacvičení už to se mnou vypadá lépe, naděje na přežití se tak zvětšují. Přecházíme tedy na stejnou situaci, tentokrát ale s nožem. Přídavkem je pak rána kolenem do rozkroku útočníka.

Jak mi Michal Otipka na závěr připomíná, po tak krátké přípravě toho člověk ještě moc neumí. Musel by déle cvičit. Přesto je výlet za krav magou více než jen zajímavostí. Ukazuje, že je to věc užitečná a v mnoha případech může být skutečně potřebná. Má to smysl, říkám si. A v duchu dodávám, že to nemusí být naposledy, co jsem se na trénink krav magy přišel podívat.