Provozovatel klubu, sdružení Podané ruce, nyní hledá sponzory, kteří jim pomohou koupit vybavení pro nejen pro sport či zábavu, ale i výuku.

„Klub měl původně vzniknout v klášteře Milosrdných bratří ve Svatoplukově ulici. Protože by tam však z technických důvodů chyběla tekoucí voda, museli jsme hledat jinde,“ uvedla Iva Součková, vedoucí prostějovské pobočky Sdružení Podané ruce o.s., které se věnuje sociální práci a pomáhá i omezit dopady užívání drog.

Klub tak začne sloužit buď ve dvorním traktu domu stojícího vedle bowlingové herny v ulici Újezd či v prostorách Společenského domu v Komenského ulici.

Konečné umístění záleží na ceně energií

„Zatím preferujeme spíše první možnost. Bude ale záležet, na kolik nás přijdou energie v tamních pronajatých místnostech. Právě tuto otázku ještě s majiteli projednáme,“ prohlásila Součková.

Pokud by se nedohodli, pak zařízení vyroste ve Společenském domě.

„Paní místostarostka Alena Rašková nám tam pomohla dohodnout pronájem za deset tisíc měsíčně. Vím sice, že se bude Společenský dům prodávat, ale rok či dva, než k tomu dojde, bychom tam mohli působit,“ zmínila se Součková.

Dodala, že se počátkem května rozhodnou, kde v Prostějově bude nízkoprahový klub stát.

„V červnu pak začne fungovat,“ informovala.

Alena Rašková nízkoprahový klub podporuje. Navštívila ten olomoucký a na vlastní oči viděla, co vše pro děti dělá. „Nejen že tam zažijí spousty nových věcí, ale navíc je čas strávený v klubu odvede od vylomenin na ulici,“ sdělila.

Prostějovský nízkoprahový klub nabídne svým návštěvníkům ve věku od deseti do šestadvaceti let třeba stolní fotbal či ping pong. „Budeme mít i počítačovou místnost s přístupem na internet či věž pro hudební produkci,“ popsala Součková.

Byla by ráda, kdyby klub nabídl dětem třeba i keramickou dílnu či zkušebnu s mixážním pultem a nahrávacím studiem.

„Stojí to ale spoustu peněz. Právě proto hledáme sponzory,“ vysvětlila.

V jedné z místností bude i poradenství

Děti a mládež se budou v „nízkopraháči“ moci bavit, aniž by za to museli platit. Kdy v rámci provozní doby přijdou a odejdou, to bude záležet jen na nich. Pokud je bude něco tížit, pak v klubu najdou zastání.

„V jedné z místností zřídíme i poradenství. Může posloužit třeba dětem, které trápí šikana. Víme, že je jich spousta,“ konstatovala Součková.

Prostějovská omladina se na klub těší. Ptají se po něm i členové dětského zastupitelstva.

„Jo, mrknu se tam, jsem na něj docela zvědavý,“ prohodil dvanáctiletý Patrik, který se včera odpoledne vracel ze školy domů.