„Tuna potravinářské pšenice se prodává za zhruba dva tisíce sedm set korun, přestože výrobní náklady se pohybují kolem tří tisíc za tunu,“ poukázal předseda okresní hospodářské komory Zdeněk Vykydal.

Výrazně poklesla i cena řepky a mléka. „Mléko se prodává za poloviční cenu jako loni. Výkupní cena řepky se snížila z devíti tisíc na přibližně pět tisíc sedm set korun,“ pokračoval ve výčtu.

Ještě nižší je cena za krmné obilí. Ječmen se prodává zhruba za osmnáct set korun a pšenice za plus minus dva tisíce dvě stě korun. V tomto případě ale zemědělcům postupně klesá odbyt.

Větší skladování znamená vyšší ztráty

„Dříve se zkrmily dvě třetiny obilí. V posledních letech se ale snížil stav prasat, nyní klesá i počet skotu. Zemědělci musí přebytky uskladnit, což jim přináší ztráty. Část sice vyvezou, ale za podobné ceny,“ popsal Vykydal.

Tři čtvrtiny pšenice a čtvrtinu jarního ječmene již sklidili v Myslejovicích.

„Je to horší. Snížily se jak výnosy, tak výkupní ceny. Zatím skladujeme,“ vyjádřil se agronom zemědělského družstva Myslejovice Jaroslav Melka.

Jarní ječmen budou v Myslejovicích prodávat za tři tisíce šest set korun za tunu. Cena pšenice by podle agronoma Jaroslava Melky měla dosáhnout minimálně čtyř tisíc korun za tunu.

Nikdo si netroufá odhadnout nejbližší vývoj. „Zemědělská politika se pohybuje volným pádem. Cena masa stagnuje a u mléka klesá. Snažíme se přizpůsobit, a proto propouštíme a neinvestujeme,“ nezakrývá předseda myslejovického družstva Vladimír Spurný.

Ani v Lešanech není důvod k velké spokojenosti

Ani v Lešanech nemají důvod k oslavám. „Máme sklizeny zhruba dvě třetiny obilovin a nemůžeme být spokojeni. Současné ceny jsou pod výrobními náklady, proto zatím neprodáváme, ale skladujeme,“ uvedl ředitel ROLS Lešany Vladimír Sehnal.

Naopak teprve na začátku jsou se žněmi v Zemědělském a obchodním družstvu Ludmírov. „Sklidili jsme zatím jen řepku a část ječmene. Rozhodně budeme skladovat. Současné ceny jsou jako za Husáka,“ sdělil předseda ZOD Ludmírov Jaromír Menšík.

Zemědělci mohou využít garantované ceny, i ta je ale nižší. „Cena za velmi kvalitní potravinářskou pšenici a kukuřice sice zůstala na sto jedna eurech, snížil se ale kurz,“ vysvětlil Vykydal.

JIŘÍ MOŽNÝ