Mažoreťáci si užívají videohospodu. Večerku mají, až mámy volají z ložnic

Nezamysličtí Mažoreti a jejich videohospoda

Nezamysličtí Mažoreti a jejich videohospoda | Foto: Deník / Zdeněk Vysloužil

Galerie Dalších 32 fotografií v galerii   >

Pivko, slivovička nebo utopence. Zavřené hospody partě nezamyslických recesistů až tolik nevadí. Pravidelně se scházejí každou středu prostřednictvím mobilních telefonů a notebooků, kdy z tepla domova užívají společného virtuálního posezení. Každou středu na značkách: Scházejí se ve videohospodě.

V Nezamyslicích a okolí je zná každý. Dvanáctičlenná parta chlapů v nejlepším věku doplněná dvěma dámami baví sebe i ostatní. Nezamysličtí Mažoreti se starají o pestrý kulturní život městyse. V uplynulých dvanácti letech se bez jejich akcí a projektů žádná významná akce neobejde. Po řadě originálních nápadů přišli v době koronakrize s dalším projektem – videohospodou.

Vzájemně si chyběli

"Napadlo nás, že když už se nemůžeme vidět, tak si budeme volat přes video. Připojuje se nás od pěti do osmi lidí. V současnosti už jsme ve třetí vlně. Začali jsme 24. března loňského roku," informoval jeden z mažoretů Petr Moravec, jenž dodal: "Každopádně je to lepší, než sedět u televize."

Inspiroval se od nich dokonce ministr. "Plaga to vzal od nás. My měli distanční hospodu dříve než děcka výuku," říká s úsměvem David a doplňuje: "Když seš dobrej, okopírují tě. S tím se nedá nic dělat."

Lom Chornice (kamenolom u Chobyně na Konicku) - listopad 2020
Lom u Chobyně ročně vydá 300 tisíc tun kamení, v budoucnu v něm vznikne jezero

Sedm statečných

Ve středu úderem devatenácté hodiny se před kamery dostavili Honza, Robert, Jarin, Pavel, David, Martin a Petr. "Už jsem tady. Ještě jsem se musel vykoupat, v bečce na dvoře jsem vydržel dvě minuty," hlasí Honza ihned po připojení. Parťáci se mu jízlivě posmívají: "Na Aničku nemáš, ta tam vydrží v klidu šest minut."

Po přivítání si všichni vzájemně ukazují, co že si to dnes ke stolu přinesli. Každý má pivo, svůj oblíbený pivovar, někteří před parťáky i povečeří. "Mám utopence, samozřejmě domácí výroby," chlubí se Martin. "Já mám domácí buchty s česnekem a mozzarellou," trumfuje ho Jarin.

Politika, kvas nebo ženské

Témata, která se probírají, jsou stejná jako v kamenné hospodě. "Musel sem vylít 50 litrů kvasu, byl to ocet," nadhodil Pavel a podle očekávání se dočkal zasvěcených rad všech přísedících. Téma slivovice pak přešlo i do reality, když právě Pavel vytáhl pětilitrový demižonek průzračné tekutiny a nebál se okoštovat.

Že se po pár pivech rodí ty nejlepší nápady potvrzuje i následná myšlenka. "Zrušíme zasílání hlášení rozhlasu e-mailem. Je to k ničemu. Tady se dozvím všechno dřív," nadhodil David a vysvětlil: "Například mi přišlo, že nepoteče voda. Já si ho ale přečetl až druhý den ráno, když už netekla. Alespoň jsem věděl proč…"

Bruslení na Prostějovsku. Ilustrační fotka z minulých let
Bruslení na přehradě? Raději ne, led může být zrádný. Na Suchém se už jezdí

Spokojené manželky

"My jsme všichni ženatí a musím říci, že šťastně. Holky nám ty naše bláznoviny tolerují," zamýšlí se Petr a dává příklad: "Ony musí být rády, že jsme doma. To je výhoda videohospody, že jsme vlastně s rodinou."

Zavíračku řídí drahé polovičky. Obligátní ´ještě jedno a jdu´ platí i v nezamyslickém projektu. Na rozdíl od klasické nálevny, ho však všichni dodržují. Jakpak by také ne… "Když se blíží ten správný čas, tak se zavelí: Mámy volají z ložnic," směje se David a uzavírá: "Videohospoda má své nesporné kouzlo, ale posezení u jednoho stolu s oroseným půllitrem nic nenahradí."

KLADY A ZÁPORY VIDEOHOSPODY
Výhodou je, že si každý může u piva zapálit.
Záporem je naopak fakt, že se nedá nadávat na pomalého vrchního.
Každý se zásobuje a obsluhuje sám.

Vybrali jsme pro vás

Zprávy odjinud