Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezamyslická školka se rozšiřovat nebude. Proč?

Nezamyslice – Výzvu za rozšíření školky, kterou desítky usedlíků v Nezamyslicích adresovaly svým zastupitelům, sbor městyse neprojedná. „Není k tomu důvod,“ tvrdí nezamyslický starosta Jiří Doubrava.

7.6.2011 2
SDÍLEJ:

Školka v NezamyslicíchFoto: DENÍK/Radim Havlík

Vysvětluje, že navýšení kapacity mateřinky o jednu třídu by přišlo na statisíce korun. Prý by bylo potřeba řešit sociální zázemí, převlékárnu i problematiku jídla.

„Protože v rozpočtu pro letošní rok na takovou akci nemáme peníze, nemá smysl tuto otázku projednávat,“ řekl starosta. Zdůraznil, že nová třída by musela fungovat jinde, než v loni vybudované novostavbě školky, která přišla na zhruba dvacet milionů korun.

„Staré prostory by byly o dva stupně horší, než ty moderní,“ uvedl s tím, že by se to dětem ani rodičům nelíbilo.

S vedením moderní dvoutřídní školky kam dochází šest desítek dětí, se Doubrava dohodl, že najdou místo pro dalších pět dětí.

„Zápis bude co nevidět,“ zmínil se nezamyslický starosta. Upozornil, že těchto pět nových dětí bude ovšem moci do mateřinky chodit pouze pět dnů v měsíci.

„Škoda, že nám legislativa neumožňuje děti po pěti dnech střídat s jinými. Mohli bychom tak přijmout až dvacet dětí,“ posteskl si v této souvislosti Doubrava.

Organizátorka apelu spokojená není

Markéta Pijáčková – Králová, organizátorka apelu za rozšíření školky, s řešením vedení obce spokojena není. „Nezamyslice se rozrůstají, stěhuje se k nám spousta mladých rodin. Měli bychom mít větší školku,“ vyjádřila se.

Starosta Doubrava ubezpečuje, že dětí v Nezamyslicích přibývat nebude. „Letos, díky rozšíření kapacity školky, nebudeme moci umístit devět našich dětí, příští rok už pouhé čtyři,“ argumentuje s tím, že v roce 2013 bude podle demografické křivky stávající kapacita nezamyslické mateřinky už zcela dostačující.

Pijáčková-Králová takovým prognózám nevěří. „Územní plán v Nezamyslicích předpokládá výstavbu desítek rodinných domů,“ poukazuje.

Crhanovy připomínky

Ani nezamyslický zastupitel Drahomír Crhan s rozhodnutím vedení obce rozšířit mateřinku o pouhých pět míst nesouhlasí. „Když už jsme stavěli nákladnou školku, tak jsme ji měli vybudovat tak, aby mohla bez obtíží sloužit po desetiletí,“ prohlásil. Podotkl, že projekt větší školky by stavbu nijak výrazně nezdražil.

„Uvědomme si, že spoluúčast obce byla nějakých deset procent. Pokud by budova stála o dva miliony víc, zaplatili bychom z naší pokladny dvě stě tisíc. A to není částka, jíž by rozpočet nezvládl,“ spočítal.

Crhan prozradil, že projekt nové mateřinky ale prošel zastupitelstvem bez delších diskusí, veřejnost k němu mlčela.

„Naše školka měla mít tři třídy. Pokud by bylo dětí v obci jen na dvě třídy, pak mohla uvolněná místnost sloužit jako herna či místnost pro kroužky, jako třeba angličtinu,“ zamýšlí se.

Vyvrací tvrzení starosty o postupném ubývání předškoláků. „Na obecní matrice jsem zjistil, že se u nás každoročně narodí kolem dvaceti dětí. Vyplývá z toho, že potřebujeme školku pro osmdesát předškoláků,“ nechal se slyšet. Vybavil si, že před třiceti lety roky bylo ve školce sedmdesát dětí přičemž v obci žilo 1100 lidí.

„Dnes máme čtrnáct set obyvatel a obec se dál rozrůstá,“ poukázal.

Upozornil také, že problematika nedostatečné kapacity školky obec připravuje o peníze. „Maminky, kterým nevezmou dítě do školky, nemohou pracovat. Obec tak na každém nezaměstnaném přichází o desítky tisíc korun ročně jako podílu na sdílených daních,“ přiblížil.

KAUZU SLEDUJEME OD SAMÉHO ZAČÁTKU. PODÍVEJTE SE, JAK SE VYVÍJELA:

1. Rozšiřte školku! volají rodiče z Nezamyslic

2. Boj za rozšíření školky pokračuje. Jak zareagují zastupitelé?

3. Rozšíření školky v Nezamyslicích? Jedná se, uvidí se

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku

Autor: Radim Havlík

7.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Kravařova ulice v Prostějově

Bytový dům města s Mode shopem je znovu na prodej

Prostějovští hokejisté (v červeném). Ilustrační foto

Dva góly Nouzy přinesly Prostějovu výhru v Litoměřicích

Nejkrásnější a nejdražší kočáry jsou ty pohřební, říká Václav Obr

Kdo někdy navštívil Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem, musel se nepochybně setkat s jeho ředitelem a vášnivým restaurátorem Václavem Obrem. Ten je hlavou i srdcem největší sbírky českých a moravských kočárů na světě, která obsahuje kolem sto exponátů.

V Plumlově vysadí lipovou alej a podpoří dobrou věc

Ojedinělý projekt pod názvem Alej malého Noe připravují v Plumlově. Ve spolupráci s organizací Noe dojde k výsadbě lipové aleje na staré cestě směrem k přehradě. Dojde nejen ke zlepšení životního prostředí a zkrášlení města, ale především k finanční podpoře dětí z místního dětského domova.

SOŠPO získalo ocenění Talent Olomouckého kraje

Střední odborná škola podnikání a obchodu získala jako jediná z Prostějovska cenu Talent Olomouckého kraje 2017. Mezi šedesáti oceněnými účastníky nechyběl ani její student Filip Bašný.

Výlov Podhradského rybníka: Ryb je dost, kazí to jen počasí

FOTOGALERIE / Prakticky bez ryb je po pondělku Podhradský rybník v Plumlově. Postarali se o to rybáři, kteří provedli výlov prastarého rybníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení