„Míra nezaměstnanosti je 8,8 procenta a je nejnižší v Olomouckém kraji,“ sdělil mluvčí Úřadu práce Jiří Reichl.

O jedno volné místo se na Prostějovsku uchází téměř třicet lidí. Volných míst podle nabídek úřadu stále ubývá, ve čtvrtek mohli lidé najít v inzerátech celkem 173 volných míst.

Nejméně jich je pro lidi s nižším vzděláním a pro vysokoškoláky.

„Dívala jsem se po místě s mojí kvalifikací a našla jsem osm nabídek. Pět pro lékaře a zbytek pro počítačové odborníky. Budu se muset poohlédnout v Olomouci, málo naplat, dnes se prostě musí za zaměstnáním dojíždět,“ povzdechla si Jana Stupková, která si shání místo po mateřské dovolené.

Ani vysokoškolský titul z ekonomie jí není na Prostějovsku mnoho platný.

„Samozřejmě bych mohla dělat třeba i účetní, ale za poslední roky se toho tolik změnilo, že bych musela strašně moc dohánět. Všude raději vezmou někoho, kdo ještě nevypadl z praxe,“ komentovala svou situaci paní Jana.

Ještě hůř jsou na tom lidé bez vzdělání, pro ty nemají na úřadu práce žádnou nabídku. Kdo má základní školu, může si vybrat ze tří míst řidičů nákladních automobilů. Zaměstnavatelé však samozřejmě požadují příslušné řidičské oprávnění a navíc vesměs ještě praxi.

Z vyučených je největší zájem stále o zámečníky a obráběče kovů. Širokou paletu nabízí firmy také lidem, kteří jsou ochotni stát se prodejci čehokoli. (pam)