„Na konci října bylo v evidenci uchazečů o zaměstnání 2589 osob, což odpovídá míře nezaměstnanosti 4, 1 procent,“ uvedl mluvčí úřadu práce Adolf Tomandl. Od ledna klesl počet nezaměstnaných na Prostějovsku téměř o 1500 osob, což v přepočtu na procenta představuje hodnotu 2,2 bodu.

V říjnu se do databáze prostějovského ÚP zaevidovalo 420 nových uchazečů o zaměstnání. Je to méně než obvykle, protože právě pro měsíc říjen bylo typické spíše číslo převyšující hranici pěti stovek. „Snížil se i počet evidovaných absolventů středních a vysokých škol. Loni touto dobou jich bylo dvakrát tolik,“ poznamenal Tomandl.

Naopak vzrostl počet volných pracovních míst. Těch je nyní 1041, převážně v profesích svářeč, obráběč kovů, zámečník, řidič nákladního automobilu s praxí a už tradičně oděvní firmy hledají šičky a švadleny. „V souvislosti s regionem můžeme hovořit o strukturální nezaměstnanosti,“ poukázal na strukturu volných pracovních míst Tomandl.

Přestože mezi uchazeči o zaměstnání jsou lidé, kteří pro požadované profese splňují potřebné kvalifikační předpoklady, nemohou je v mnoha případech vykonávat ze zdravotních důvodů.

Úřad práce se snaží řešit situaci na trhu práce formou rekvalifikačních kursů. Jen v září se na svářeče, šičky nebo obsluhu vysokozdvižných vozíků přeškolilo asi padesát osob.