Prostějovsko se tak stalo vlajkovou lodí snižování nezaměstnanosti na Moravě a ve Slezsku. Pod pěti procenty je už jen okres Brno-venkov, celorepublikový průměr činil ve srovnatelném období 6,4 %.

K 31. květnu evidovali pracovníci Úřadu práce (ÚP) v Prostějově 3 017 uchazečů o zaměstnání, což je o 1 100 osob méně než ve stejném období loňského roku.

„V průběhu uplynulého měsíce se do evidence přihlásilo 336 nových uchazečů o zaměstnání. To je nejmenší květnový počet od roku 1997. V průměru za posledních deset let se v květnu zaevidovalo 450 nezaměstnaných,“ uvedl mluvčí prostějovského ÚP Adolf Tomandl s tím, že naopak z evidence vyřadili šest stovek osob.

O poznání méně je nyní v databázi uchazečů o zaměstnání také absolventů středních a vysokých škol. Uplatnění na trhu práce hledá 97 mladých lidí.

Naopak v květnu zaměstnavatelé nahlásili 258 nových pracovních míst. V současné době je jich celkem 731. Asi dvě stě padesát nabídek je přitom vhodných právě pro absolventy.

„Ti mají velkou šanci najít si zaměstnání. S hledáním práce by ale neměli otálet, protože jim brzy přibudou konkurenti z řad bývalých spolužáků,“ upozornil Tomandl.

Poptávka zaměstnavatelů na Prostějovsku odpovídá složení průmyslu a je dlouhodobě neměnná. Naději na umístění mají především kvalifikovaní pracovníci ve strojírenství, montážní dělníci, soustružníci, svářeči, zámečníci, kováři a zedníci, dále pak švadleny v oděvní konfekci, řidiči v nákladní dopravě a dělníci pro čištění měst a obcí v rámci veřejně prospěšných prací.

„Z analýz vyplývá, že se v průběhu roku přihlásilo do evidence žadatelů o práci podstatně méně lidí, kteří ukončili podnikání, než v předchozích letech,“ poukázal Tomandl na jev, jenž může souviset s atypickým vývojem počasím, ale i s relativně stabilním podnikatelským prostředím.

Míra nezaměstnanosti na Prostějovsku je dlouhodobě nejnižší nejen v Olomouckém kraji, ale i v porovnání se sousedními okresy a aktuálně i s celým územím Moravy.