Prostějovský Úřad práce (ÚP) eviduje na počátku října 691 cizinců s platným pracovním povolením. Občanů Evropské unie a cizinců s povolením k trvalému pobytu pracuje na Prostějovsku 437, občanů z třetích zemí 254.

„Od konce loňského roku mírně klesl počet cizinců ze třetích zemí a naopak výrazně stoupl počet nahlášených občanů Evropské unie a cizinců s trvalým pobytem. Celkově se počet zahraničních pracovníků zvýšil o sto jedenáct osob,“ uvedl mluvčí úřadu Adolf Tomandl.

Cizinci ze třetích zemí obvykle vykonávají profese, které není dlouhodobě možné obsadit ani uchazeči o zaměstnání vedených na ÚP. Pracují jako truhláři, kováči, svářeči či zámečníci, nebo šičky a švadleny v oděvní konfekci. Platná povolení pak nejčastěji vlastní lidé z Ukrajiny a Mongolska. „Na konci září pracovalo v naší firmě 115 zahraničních pracovníků. Na trhu práce není dostatek kvalifikovaných dělníků pro oděvní průmysl,“ vysvětlila vedoucí personálního odboru Oděvního podniku v Prostějově Eva Vavrouchová.

Nadpoloviční většinu mezi občany z unie mají Slováci. Pracovní uplatnění nacházejí většinou ve stavebnictví nebo ve strojírenských oborech. „Zaměstnáváme dva cizince. Pracují na stavbě jako zedníci,“ řekl ekonomický ředitel společnosti Pozemstav Jiří Pospíšil. Důvod? Stejný jako u ostatních zaměstnavatelů: nedostatek pracovních sil ve zmíněných profesích a nezájem našich lidí.

Zaměstnavatelé, kteří chtějí získat do svých firem větší počet pracovníků ze zahraničí, mají možnost zúčastnit se mezinárodních burz práce, které se konají vždy několikrát do roka v různých zemích unie, a na nichž se lidé sami hlásí o práci. „Další možností je zveřejnit nabídku volného pracovního místa také v zahraničí prostřednictvím systému Eures. Požadavek je možné zadat přímo na úřadech práce nebo na integrovaném portálu ministerstva práce a sociálních věcí v sekci zaměstnanost,“ poznamenal Tomandl.

 

Přečtěte si také: