„Míra nezaměstnanosti se v regionu snížila o dvě desetiny procenta a zastavila se na 7,2 %. Prostějovsko je tak na tom nejlépe v celém kraji," informoval olomoucký analytik Úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

I když ke snížení nezaměstnanosti došlo ve všech regionech kraje, podle odborníků nemáme důvod k radosti.

„V meziročním srovnání pozorujeme stále výrazné zvýšení nezaměstnanosti. Oproti červnu minulého roku se zvýšil počet lidí bez práce o 4 126 osob. K největšímu nárůstu došlo na Olomoucku, kde se počet nezaměstnaných meziročně zvýšil téměř o pětinu," uvedl Jaroslav Mikšaník.

Prostějovský úřad práce evidoval na konci června 5 714 nezaměstnaných. V regionu se však během června snížil počet volných pracovních míst, a lidem se tak hledala práce o něco hůře. Zatímco v květnu se hlásilo na jedno místo zhruba 23 lidí, nyní je to o čtyři uchazeče více.

Statistiky nezaměstnanosti v červnu 2013 - Olomoucký kraj

Statistiky nezaměstnanosti v Olomouckém kraji. Zdroj: ÚP ČR

Beznaděj vysokoškolačky

„Chodím po pohovorech už více než rok a situace mi připadá beznadějná. Mám pocit, že dobrá místa jsou obsazená už dávno před výběrovým řízením. A když ne, tak šance, že člověk uspěje třeba mezi dvěma sty uchazeči, je mizivá," míní čtyřiadvacetiletá vysokoškolačka Pavlína z Prostějova.

Kdo má šanci?

Úřady práce evidují v databázi volných míst nejvíce pracovních příležitostí pro obchodní zástupce a referenty či pro profese z oblasti služeb, jako jsou číšníci, servírky a kuchaři. Šanci uspět na pracovním trhu mají i montážní pracovníci, pomocné profese a strážné, řidiči nákladních automobilů či strojírenské profese jako dělníci nebo technici. (ham)