„Je to už pár let, co jsem si našel přítelkyni a odešel jsem od rodiny. Po rozvodu mi soud stanovil platit dva tisíce, jenže tehdy jsem vydělával dvacet tisíc. Před čtyřmi lety jsem měl úraz, přišel jsem o práci a zůstal nějaký čas doma na podpoře," říká osmačtyřicetiletý Marek Vychodil z Prostějova.

„Má současná manželka má mateřskou sedm a půl tisíce, já jsem teď, po tom, co mě před třemi měsíci propustili, zase na podpoře, a beru něco přes šest tisíc," popsal svou současnou situaci Vychodil.

„Práci samozřejmě hledám, ale někdy se v noci vzbudím a přemýšlím, z čeho zaplatíme nájem a z čeho budeme vlastně žít, když nic nenajdu," dodává Marek Vychodil z Prostějova, kde, přestože mají mnozí problémy najít si nové zaměstnání, je za prosinec nejnižší podíl nezaměstnaných z celého Olomouckého kraje.

Na jedno volné místo v kraji 39 uchazečů

Celkově ale zprávy o nezaměstnanosti v Olomouckém kraji nikoho nepotěší. Lidí bez práce přibývá, a brzy jich možná bude nejvíce v novodobé historii kraje. Na jedno volné místo připadá v průměru 39 uchazečů.

K poslednímu dni uplynulého roku evidovala krajská pobočka Úřadu práce v Olomouci po meziročním nárůstu přes třiačtyřicet tisíc lidí bez práce. Podle odhadů je možné, že nepříznivá čísla ještě narostou.

„V následujícím měsíci očekáváme další výrazný nárůst nezaměstnanosti, kdy počet uchazečů o zaměstnání může atakovat magickou hranici pětačtyřiceti tisíc osob," uvedl referent trhu práce Jaroslav Mikšaník. Nejvíce nezaměstnaných dosud bylo v únoru 2010.

Tabulka nezaměstnanosti

Zdroj: ÚP ČR

Výhled na následující měsíce i celý rok příliš veselý není. Na zimu propouštěly stavební podniky, odchody přišly a přijdou i z řad armády. Část nezaměstnaných tvoří i osoby samostatně výdělečně činné, které se na zimu přišly zaregistrovat na pracovní úřad.

„Moc optimismu nevidím. Nezaměstnanost bude vyšší než ve stejném období loňského roku a budeme rádi, pokud se bude současný rozdíl tří tisíc lidí trochu snižovat. Ještě očekáváme nárůst v lednu a v únoru, v březnu by mělo dojít k sezonnímu poklesu," doplnil Jaroslav Mikšaník. Výrazný propad to však podle něj nebude.

Jedno neobsazené pracovní místo v kraji představuje devětatřicet uchazečů o práci, v Jeseníku je to padesát, v Olomouci o jednoho méně.

Výhledové možnosti v Prostějově

V Prostějově bude výhledově nabírat nové zaměstnance společnost Železárny – Annahütte, která se chystá stavět nový výrobní areál. „Postupem času by se zde měla objevit pracovní místa pro dalších padesát až šedesát zaměstnanců, a mělo by dojít k rozšíření výroby svařovaných sítí a žebírkového drátu. Smlouva s projekční kanceláří už byla podepsána. Počítáme, že k zahájení výstavby by mělo dojít na přelomu roku 2014 a 2015, a ke spuštění výroby by mohlo dojít 30. června 2016," uvedl minulý měsíc Libor Svoboda.

V letošním roce plánují podstatně navýšit obrat a přijmout společně skoro 100 nových pracovníků také firmy Windmöller & Hölscher Prostějov s.r.o. a Bag Solutions Worldwide s.r.o.

„Nábor pracovníků již probíhá. Hledáme především šikovné mechaniky, zámečníky a elektrikáře, ale také hlavně ty, co mají zájem o techniku," popsala před Vánoci vedoucí personálního oddělení firmy WHP Petra Rakusová.

„Kromě toho máme zájem i o absolventy z oborů logistiky, nákupu či financí, tedy nemusí to být jen lidé ze strojírenských oborů. Důležitá je ale i jazyková vybavenost," doplnil vedoucí logistiky WHP Jiří Marek.

Tři sta až čtyři sta lidí by mohlo najít práci v Průmyslové zóně.

„Navštívila nás například firma Maier ze Španělska, která by chtěla do roka posílit svůj podnik na výrobu automobilových součástek. Podařilo se jim získat velkou zakázku, takže by mohli nabídnout kolem padesáti míst," uvedl Jiří Pospíšil. Zároveň dodal, že rozšiřovat by se měla i továrna Torray, která má stavět halu na výrobu desek pro tiskařský průmysl.

„Dalších sto padesát míst by mohla přinést firma Hopi, která uvažuje o navýšení produkce," doplnil na začátku prosince náměstek primátora.

Kdo má šanci?

Podrobnější předpověď ohledně nadcházející situace na trhu práce v Olomouckém kraji bude známá příští měsíc.

„V lednu rozjíždíme monitoring zaměstnavatelů, všem větším budeme posílat dotazník, kde budou uvádět svůj výhled do pololetí. Data budeme mít zpracována na konci února," sdělil k průzkumu zaměstnanosti Jaroslav Mikšaník.

Dlouhodobě je nejvíce pracovních příležitostí pro kvalifikované dělnické strojírenské profese, obchodní zástupce, finanční a pojišťovací poradce, strážné, vrátné, řidiče kamionové dopravy, úklidové pracovníky a prodavače, číšníky a kuchaře.

„Ve strojírenství je to kvůli tomu, že u některých profesí nejsou uchazeči, případně jsou místa spojená s ježděním po celé republice, například u svářečů a podobně. Pracovní podmínky bývají zároveň náročné a roli hraje i výše mzdy," zmínil referent.

Největší převis poptávky uchazečů o zaměstnání je v nekvalifikované administrativě. Na jedno místo se běžně sejdou i dvě stovky životopisů.