„Je to nejlepší situace v kraji, na Jesenicku je to například téměř pětadevadesát lidí," uvedl analytik olomouckého Úřadu práce Jaroslav Mikšaník.
V Olomouci je situace jen o něco málo lepší než v Jeseníku, na jedno místo tam připadá přes osmdesát sedm lidí. Olomouc a Jeseník se tak dělí o druhé a třetí místo v republice. Nejhůře jsou na tom nezaměstnaní na Havlíčkobrodsku. Tam na jedno volné místo připadá téměř sto sedmnáct lidí.
Situace srovnatelná s Prostějovskem je v kraji jen na Přerovsku a na Šumpersku, kde na jedno volné místo vychází kolem čtyřiceti lidí.
Zdroj ÚPČR
Před rokem se na Prostějovsku držela nezaměstnanost sice těsně pod deseti procenty, na jedno volné místo však připadalo přes šestatřicet lidí.
Kartami zamíchá začátek roku
S úřednickými statistikami však zamíchá přelom roku.
„V tomto období zaznamenáváme vždy velký nárůst nezaměstnanosti. Během prvních měsíců zase klesala a při meziročním srovnání byla vždy nižší. Tento trend však v minulém roce přestal fungovat a trh práce zřejmě znovu upadá do recese," vysvětlil Mikšaník.
Nárůst nezaměstnanosti v lednu je způsoben nejen přílivem lidí, kterým ke konci roku vypršela pracovní smlouva. Do evidence se hlásí také amnestovaní vězni.
„V Prostějově jich přišlo čtrnáct a v Konici dva," upřesnil Mikšaník. Šestnáct lidí na celém okrese sice mnoho neznamená, ale v celém kraji toto číslo přesáhlo dvě stovky. A to už v přepočtu na sociální dávky představuje nějaké peníze.
* jedná se o nový ukazatel registrované nezaměstnanosti v ČR, který vyjadřuje podíl dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 – 64 let ze všech obyvatel ve stejném věku. Tento ukazatel nahradí od ledna 2013 doposud zveřejňovanou míru registrované nezaměstnanosti, která poměřuje všechny dosažitelné uchazeče o zaměstnání pouze k ekonomicky aktivním osobám. Zdroj ÚPČR
Strach o živobytí
Prohlubující se recese sebou ale také nese zhoršování podmínek na pracovištích. Někteří zaměstnavatelé totiž zneužívají strachu lidí o živobytí.
„Pracuji v podniku, který se zabývá tvářením materiálu za tepla. Vzduch má kolikrát kolem čtyřiceti stupňů, ale práce na lince jede ve třech směnách a nesmí se zastavit. Často nemůžete jít ani na záchod, na oběd, nebo se napít. Nikdo se ale neozve, protože odpověď je vždycky stejná: Běž, za bránou čekají desítky dalších," posteskl si Petr, který z pochopitelných důvodů nechtěl do novin říkat nic bližšího.
Zdroj: ÚPČR