Například Siemens v Mohelnici nabírá díky nárůstu zakázek a rostoucímu zájmu o specializované motory dvě stovky pracovníků. Volná místa nabízejí nemocnice, strojírenské společnosti a práce je i u stavebních firem se startem nové sezony.

V březnu klesl podíl nezaměstnaných na 4,4 procenta. Celkový počet uchazečů o zaměstnání v Olomouckém kraji se snížil na 18 261.

„Počet byl o 392 nižší než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je vyšší o 4 850 osob,“ informovala Jana Litvíková, vedoucí Oddělení zaměstnanosti krajské pobočky Úřadu práce ČR v Olomouci.

V průběhu března bylo nově zaevidováno 2 046 osob. „ Ve srovnání s minulým měsícem to bylo více o 61 osob a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku méně o 65 osob,“ sdělila Litvíková.

Pokles ve všech okresech

Vývoj nezaměstnanosti v jednotlivých okresech Olomouckého kraje byl podobný – ve všech došlo k poklesu. „Na Olomoucku se počet nezaměstnaných snížil nejvíce, a to o 246 osob. K nejmenšímu poklesu naopak došlo na Šumpersku - pouze o 3 osoby,“ uvedla Jana Litvíková.

Jak v rozhovoru pro Deník hodnotil Jaroslav Mikšaník, analytik trhu práce krajské pobočky Úřadu práce ČR v Olomouci, meziroční nárůst nezaměstnanosti v kraji byl v posledních měsících spíše mírný.

„Program Antivirus, a některé další vládní programy, mají významný stabilizující vliv na zaměstnanost. Jen pro představu od spuštění programu Antivirus do konce února 2021 ÚP ČR v Olomouckém kraji uzavřel se zaměstnavateli celkem 3772 dohod, vyplatil 1,2 miliardy korun a podpořil tak zaměstnanost téměř 44 tisíc zaměstnanců,“ poukázal analytik.

Více volných míst

Úřad práce eviduje za březen vyšší počet hlášených volných pracovních míst. Oproti únoru vzrostl o 67 na 7 449. Počet je však o 2 242 nižší než ve stejném měsíci minulého roku. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 2,5 uchazeče, z toho nejvíce v okrese Jeseník, a to 5,5.

Nábor nových pracovníků v březnu a počátkem dubna ohlásila řada firem v Olomouckém kraji. Mohelnický závod Siemens otevírá na 200 nových míst. Kapacity rozšiřuje díky nárůstu zakázek a rostoucímu zájmu o specializované motory vyráběné na míru.

„Nové kolegy a kolegyně hledáme na dělnické, administrativní a odborné pozice. Rádi v našich řadách uvítáme i absolventy,“ lákal ředitel závodu Vladimír Štěpán.

Uplatnění najdou kvalifikovaní obráběči kovů, elektromechanici nebo lakýrníci, muži i ženy. Příležitosti mohou využít i uchazeči bez specifické kvalifikace, které firma zaučí. „Nabízíme zajímavou práci s nejmodernějšími technologiemi, stabilní zázemí nadnárodní firmy, volné víkendy a samozřejmě plnou podporu v začátcích,“ uvedl Vladimír Štěpán.

Část otvíraných pracovních pozic bude obsazována ve spolupráci s agenturami. Agenturním zaměstnancům závod podle vedení zajišťuje stejné pracovní podmínky jako kmenovým zaměstnancům závodu, včetně mzdových podmínek a příspěvků do benefitního systému. Začátek náboru je plánován na počátek dubna.

Kdo hledá zaměstnance?

Na Šumpersku aktuálně nabízí desítky volných míst třeba Nemocnice Šumperk. Hledá lékaře bez atestace, kromě oborů praktického lékařství, všeobecné sestry bez specializace, praktické sestry, ale i pracovníky v sociálních službách.

Lidi potřebuje společnost Pars nova, aktuálně do jednosměnného provozu desítku vyučených mechaniků a opravářů kolejových vozidel. Uplatnění má i pro více než tři desítky elektromechaniků.

Nabírá i strojírenská společnost ZLKL v Lošticích. Aktuálně potřebuje mistry, svářeče, mechaniky, strojírenské kovodělníky. lakýrníky a další profese do výroby.

Na Olomoucku nabízí od května téměř šedesát dělnických míst společnost Miele technika v Uničově. Jedná se o práci ve třísměnném provozu. Zájemci se mohou do fabriky podívat. Exkurze se koná bez předchozí rezervace každé úterý od 15 hodin.

Technici, dělníci, řidiči…

Konstruktéry, projektanty či horizontáře poptává zase lutínská společnost Sigma Group. Místa má i pro seřizovače a obsluhu konvenčních soustruhů a provozního elektrikáře.

Strojírenští technici kontroly kvality a seřizovači, operátoři výroby či strojní údržbáři najdou uplatnění v olomoucké společnosti ALW Industry, která se zabývá výrobou hliníkových odlitků tlakovým lití a strojní, zámečnickou výrobou.

Rozjíždí se stavební sezona a například na Přerovsku hledá pracovníky například společnost Morkus Morava v Hranicích. Potřebuje stavbyvedoucí a montážní dělníky výrobků z kovů.

Bělotínská firma Vladimír Dostál – zemní práce, autodoprava potřebuje obsluhu zemních a příbuzných strojů.

Práci v zahradnictví nabízí ZELTR AGRO v Troubkách nad Bečvou. Hledá na sezonu pomocné pracovníky.

Obsluhu zametacích a kropicích vozidel a traktoristy potřebuje společnost Služby Švarc v Hranicích. Od května má firma i dvě místa pro pracovníky do údržby zeleně.

Na Prostějovsku, v Kralicích na Hané, hledá DGPack na dvě desítky lidí ke strojům na výrobu a zpracování výrobků z plastu.

DT Mostárna v Prostějově nabírá svářeče a zámečníky strojů.

Stavební instalatéry, lakýrníky, zámečníky, elektrikáře a montážní dělníky potřebuje společnost Futures Contproduct v Kelčicích.

Úřad práce eviduje desítky volných míst. HOPI v Kralicích má práci pro řidiče nákladních aut. Jedná se o rozvoz zboží do obchodních řetězců. Firma potřebuje i skladové pracovníky. Montážní dělníky do třísměnného provozu hledá prostějovská firma KENDRION. Má na dvě desítky volných míst.