Tak by se dala ve stručnosti shrnout čísla, která ve čtvrtek publikoval Úřad práce. Podle odborníků se příznivý vývoj na trhu práce blíží ke svému konci. Stagnaci či mírný pokles nezaměstnanosti očekávají ještě tento měsíc, v září pak úřady práce zaplní absolventi škol.

„Míra nezaměstnanosti se v regionu zvýšila o dvě desetiny procenta a zastavila se na 7,4 %. Prostějovsko je však na tom nejlépe v celém kraji," informovala Olga Pacáková z olomoucké pobočky Úřadu práce. Zároveň dodala, že kromě Jesenicka došlo ke zvýšení nezaměstnanosti ve všech okresech kraje.

Statistiky nezaměstnanosti

Regionální statistiky nezaměstnanosti v červenci 2013

Zdroj: ÚP ČR

„Výrazné zvýšení nezaměstnanosti pozorujeme i v meziročním srovnání. Počet nezaměstnaných je o 4 242 osob vyšší než ve stejném měsíci minulého roku," dodala Olga Pacáková.

Prostějovský úřad práce evidoval na konci července 229 volných míst, a lidem se tak hledala práce o něco lépe. Zatímco v červnu se hlásilo na jedno místo zhruba 27 lidí, nyní je to o dva uchazeče méně.

„Možná je na tom náš region nejlépe v kraji, ale myslím si, že práce se tady hledá stejně obtížně jako v jiných městech a najít uplatnění v určitých oborech je téměř nemožné. Kdybych se soustředil jenom na Prostějov, tak práci dosud nemám. Znám pár lidí, kteří nemají práci jenom proto, že se jim za ní nechce dojíždět. To dost dobře nechápu," míní šestatřicetiletý Kamil z Prostějova, který pracuje v oboru IT.

Kdo má šnaci?

Úřady práce evidují v databázi volných míst nejvíce pracovních příležitostí pro obchodní zástupce a referenty či pro pracovníky v oblasti pojišťovnictví. Šanci uspět na pracovním trhu mají i soustružníci, zámečníci, svářeči a nástrojaři, pomocní a nekvalifikovaní pracovníky, řidiči nákladních automobilů, vrátní a strážní, stavební a strojírenští technici, číšníci, kuchaři, prodavači, stavební dělníci a zedníci.