Právě nabídky sezónních prací využívá Hana Oklešťková z Prostějova, pro kterou jsou hlavní možností výdělku. Přes rok je pro ni totiž téměř nemožné najít práci.

„Mám vystudovanou střední hotelovou školu a nabídek na pozici recepční je v okrese minimum. Snadněji se hledá třeba práce v hospodě nebo restauraci. V zakouřeném prostředí ale kvůli zdravotním problémům pracovat nemůžu. Proto využívám hlavně čtyř letních měsíců, kdy jsem zaměstnaná například ve venkovních stáncích s občerstvením, kde mohu být na čerstvém vzduchu," řekla Oklešťková. Ona i další uchazeči o práci mají v těchto dnech mnohem větší šanci, že nějakou najdou.

Nejnižší čísla

Míra nezaměstnanosti na Prostějovsku byla v červnu 8,9 procenta. Spolu s olomouckým okresem jde o nejnižší čísla v kraji. O jedno pracovní místo zde podle statistik soupeří zhruba dvacítka uchazečů. To je o jednoho uchazeče méně než minulý měsíc. Na Olomoucku pak o jednu pozici bojuje téměř dvacet šest lidí, na Šumpersku má o jedno místo zájem skoro dvaadvacet nezaměstnaných. Nejhůře z kraje na tom je okres Jeseník, kde se počet žadatelů na jednu pracovní nabídku vyšplhal na více než jednatřicet lidí.

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji - tabulky

Jen na chvíli

„Pokles nezaměstnanosti je v tomto případě sezónní jev, který začíná v březnu a vrcholí právě v červnu. Důvodem je hlavně nárůst sezónních prací v zemědělství, lesnictví a stavebnictví. Firmy také hledají záskok za pracovníky, kteří si vybírají dovolené," vysvětlil olomoucký analytik Úřadu práce Jaroslav Mikšaník. Dodal, že firmy mají také v této době už přehled o zakázkách, mohou tedy přijímat nové zaměstnance.

Jede stavebnictví

Zvýšenou nabídku pracovních míst ve stavebnictví potvrzuje i Martin Novák z personální agentury Práce plus, která má pobočku v Prostějově.

„Poptávka po pracovnících ve stavebnictví v létě na Prostějovsku mírně stoupla. Je to dáno ročním obdobím, protože firmy už mají rozjeté projekty. Oproti loňskému roku se navíc jedná o trochu větší letní nárůst hlavně kvůli tomu, že stavebnické firmy se postupně vzpamatovávají z následků krize," vysvětlil Novák.

Struktura nabídek se moc nemění

Prostějovské agentury a úřad práce však v této době většinou nepociťují výraznou změnu ve struktuře pracovních nabídek.

„Nabídka práce se sezónně příliš nezměnila. O mírném zvýšení můžeme hovořit ve stavebnictví, v zemědělství ale k nárůstu většinou nedochází. Lidé totiž sami aktivně oslovují firmy, které nabízejí sezónní práce. Na daná místa se také hlásí mnoho studentů. Ve velkých průmyslových podnicích navíc za zaměstnance v době dovolených často zaskakují jejich příbuzní," upozornil Mikšaník.

Nejnižší nezaměstnanost bývá hlavně v červnu.

„V červenci dochází ke stagnaci nebo mírnému zvýšení. Je to dáno tím, že ke konci června většině lidí končí pracovní poměry na dobu určitou, což je obecný trend. Dále jsou také ukončeny některé zemědělské práce a na úřad se vydávají čerství absolventi škol," uvedl analytik z Úřadu práce.

Podíl nezaměstnanosti v celém kraji klesl o tři desetiny procenta, což je výraznější pokles než v celé republice, kde se podíl lidí bez práce snížil jen o jednu desetinu procenta. Co se týče počtu uchazečů na jedno pracovní místo, nejlépe je na tom stále Praha, kde o jednu pozici bojují jen tři lidé. Na opačném konci se nachází okres Třebíč z kraje Vysočina, kde je to více než čtyřicet zájemců.

Autorka: PAVLA SAXOVÁ