„Míra nezaměstnanosti se v regionu snížila o čtyři desetiny procenta a zastavila se na hranici 7,4 %. Prostějovsko je tak na tom nejlépe v kraji," potvrdila Olga Pacáková, vedoucí referátu trhu práce olomouckého Úřadu práce.

I když ke snížení nezaměstnanosti došlo ve všech regionech kraje, podle odborníků nemáme důvod k radosti.

V meziročním srovnání pozorujeme stále výrazné zvýšení nezaměstnanosti. Počet nezaměstnaných je o 3 977 osob vyšší než ve stejném měsíci minulého roku," potvrdila Olga Pacáková.

Odborníci předpokládají, že mírné zlepšení na trhu práce potrvá ještě tento měsíc.

„Předpokládáme, že v červnu se nezaměstnanost ještě dále sníží, ale v červenci již mírně vzroste," potvrdila vedoucí referátu trhu práce.

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji

Propouštění na Konicku

Se statistikami v regionu zamíchá také hromadné propouštění zaměstnanců na Konicku, které v dubnu avizovala společnost Jaroslav Uhlíř z Konice. O práci zde mají přijít tři desítky lidí.

„Společnost ukončila výrobu jednoho produktu, konkrétně čalouněných dílů do automobilů. Na konci června tak firma propustí více než tři desítky zaměstnanců z provozoven v Lipové a Horním Štěpánově. O práci přijdou zejména montážní pracovnice, šičky a pracovníci kontroly výrobků. Společnost uzavře své provozovny v Lipové a Konici a své výrobní kapacity soustředí do hlavní provozovny v Horním Štěpánově," potvrdil již dříve olomoucký analytik Úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

Trošku lépe se hledá práce

V regionu se během června zvýšil počet volných pracovních míst, a lidem by se tak měla hledat práce o něco snadněji. Zatímco v dubnu se na jedno volné místo hlásilo třicet lidí, v květnu to bylo o téměř sedm uchazečů méně.

„Práci si hledám už tři čtvrtě roku a řekla bych, že teď je více nabídek. Sice se jedná spíše o krátkodobé úvazky nebo brigády léto, ale pořád je to lepší než nic," míní šestadvacetiletý Luboš z Prostějova.

Kdo má šanci?

Úřady práce evidují v databázi volných míst nejvíce pracovních příležitostí pro kvalifikované dělnické strojírenské profese, šanci mají také obchodní zástupci, pracovníci v pojišťovnictví, strážní, vrátní a recepční, kuchaři, číšníci, prodavači, strojírenští technici a řidiči nákladních automobilů.

„S příchodem letní sezóny se ve větším počtu objevily i nabídky práce pro stavební dělníky, zedníky a stavební techniky," doplnila Olga Pacáková.