„Mírný pokles počtu uchazečů o jedno místo sledujeme na Prostějovsku od května. Firmmy totiž nabízejí větší počet volných míst. Na Jesenicku zase tato hodnota stoupá, počet volných míst ubývá, Olomoucko je stabilní. Celkem se v kraji drží tato hodnota na dvaadvaceti zájemcích o jedno místo," vysvětlila Petra Šimíčková, která má v olomouckém Úřadu práce na starosti statistiku.

V září se čeká nárůst

Vcelku příznivý trend však podle odborníků nepotrvá dlouho.

„Jestliže se v srpnu ve statistikách nezaměstnanosti nic nedělo, tak září je naproti tomu dobou, kdy se ve velkém počtu hlásí absolventi, kteří přes prázdniny využívali statut studenta," podotkla Šimíčková. V tabulkách se objeví také lidé, kteří přes prázdniny našli krátkodobé zaměstnání na záskocích za dovolené.

Bez praxe? Prakticky bez šance

Právě pro absolventy bývá získat zaměstnání mnohem složitější než pro lidi s praxí.

„Místa na která bych měl kvalifikaci se sice v inzerátech objevují, ale všude chtějí praxi. A tu nemám jak získat, protože bez ní mě nikdo nezaměstná," posteskl si Marek Konečný z Prostějova, který se byl na pracovním úřadě zaregistrovat minulý týden. Mnohé firmy podle něj situaci na pracovním trhu doslova zneužívají.

„Práci jsem si hledal už o prázdninách. Už několikrát si mě pozvali na pohovor aby mi řekli, že mě vezmou, pokud jako absolvent budu pracovat o dobu zaučení bez nároku na plat. Třeba půl roku. To jsem nevzal," krčí rameny mladý muž, který by mohl pracovat třeba jako účetní. Největší strach má z toho, že mu v takovém případě firma napíše do papírů, že místo odmítl. Tím by zřejmě přišel o nárok na podporu.

Nezáviděníhodná zkušenost

Ani práce na krátkou dobu nemusí být vždycky výhra.

„Po mateřské jsem si sehnala práci na dobu určitou. Bylo to na devět měsíců, jako záskok za dlouhodobou nemocenskou. Další místo jsem už nesehnala a když jsem se pak přišla přihlásit na pracovní úřad, tak mi řekli, že na normální podporu nemám nárok, protože jsem neodpracovala za poslední dva roky dvanáct měsíců. Z toho co mi dali mi ještě odečetli zdravotní a sociální pojištění, tak mi na účet přišlo tisíc korun. To mi bylo opravdu do breku," vzpomínala na nedávnou zkušenost paní Jana. Nyní už práci má.

„Naštěstí mi nabídli roční smlouvu s možností prodloužení. Letošní martyrium bych už opravdu opakovat nechtěla," uzavřela maminka dvou malých dětí. (pam)