Měsíc leden je přitom obdobím, kdy nárůst lidí bez práce je běžný a očekávaný v celé republice. „Ke konci kalendářního roku lidem často končí pracovní smlouvy na dobu určitou, ve zvýšené míře končí často ze zdravotních nebo osobních důvodů i drobní podnikatelé,“ objasnil větší počet nově evidovaných nezaměstnaných v měsíci lednu mluvčí Úřadu práce v Prostějově Adolf Tomandl.

Na konci ledna bylo v evidenci prostějovského úřadu práce 542 nových nezaměstnaných, zatímco v jiných letech to bylo v průměru osm set padesát osob.

Tím míra nezaměstnanosti v regionu vzrostla pouze na 4,4 procenta, což je o 1,7 procenta méně, než je celorepublikový průměr, a dokonce o 1,9 procenta než v lednu loňského roku. Na konci ledna evidoval prostějovský úřad práce celkem 2731 uchazečů o zaměstnání, což je nejnižší počet z celého Olomouckého kraje.

Volných pracovních míst bylo na konci ledna k dispozici 917. Největší poptávka je mezi firmami po profesích svářeč, obráběč kovů, zámečník, zedník a řidič nákladního automobilu s praxí a tradičně také po šičkách a švadlenách v oděvní konfekci. Jak v lednu zjistil prostějovský pracovní úřad, hromadné propouštění chystá firma Preciosa. Ta má jeden závod také v Brodku u Konice.

O zaměstnání zde kvůli snižujícímu se odbytu a zvyšování efektivity práce přijde o možnost výdělku pětapadesát lidí. Převážně se jedná o strojní dělníky, zámečníky a obráběče kovů.

„Vzhledem k tomu, že jde o profese zaměřené na strojírenství, předpokládáme, že nové zaměstnání najdou brzy a nedojde k ovlivnění míry nezaměstnanosti v mikroregionu,“ poznamenal Tomandl.

„Je to nepříjemné,“ reagoval na propouštění starosta Brodku u Konice Radomír Novák (nez.). „V regionu těžko práci najdou, takže lidé budou muset dojíždět. To pro ně představuje ztrátu časovou i finanční,“ dodal starosta.

V poslední době se míra nezaměstnanosti na Konicku a Němčicku, které patřily k rizikovým mikroregionům, snížila pod celorepublikový průměr. Prostějov je tak jediným okresem Olomouckého kraje, který rizikové mikroregiony nemá.

Přesto jsou obce, které se průměrné míře nezaměstnanosti vymykají, například Dobromilice, Pavlovice u Kojetína, Ludmírov či Budětsko. „Nejmenším mikroregionem správního obvodu Prostějova je Protivanovsko, kde působí především menší firmy. Míra nezaměstnanosti je tam nižší než na Prostějovsku, činí pouhých 3,16 procenta,“ upozornil Tomandl.