„Peníze použijeme na obnovu tras, které jsme už předem vytipovali," řekl Jiří Procházka, předseda značkařského odboru v Prostějově.

Nové značení dostane například červená trasa, která směřuje z Jaroměřic přes Šubířov, Konici a Březsko do Javoříčka, nebo zelená trasa vedoucí z Malého Hradiska přes Bukovou a Horní Štěpánov do Pohory.

Kromě nich se dočkají údržby další dvě žluté trasy.

„Jedna z nich vede z Úsobrna do Šubířova a druhá z Konice směrem na Krakovec," vypočítal Jiří Procházka a dodal, že barva trasy označuje její důležitost.

„Červená a modrá barva znamenají, že jde o hlavní trasy, zatímco žlutou a zelenou barvou se vyznačují spíše spojky mezi jednotlivými úseky," vysvětlil Jiří Procházka.

Lidé se slabším smyslem pro orientaci se nemusejí bát, že při svých výletech zabloudí.

„Tabulky a směrovky obnovujeme po pěti letech, turistické značení každé tři roky," vysvětlil značkař Taras Feščuk a dodal, že v regionu funguje sedm nadšenců, kteří pravidelně mapují terén.

„Prochází jednotlivé trasy a zjišťují, které z nich potřebují obnovit. Kontrolují turistické pásové značky, směrovky, rozcestníky, mapky a informační tabule. Pokud je potřeba, tak je opravíme i dříve," vysvětlil.

Každý rok se obnovuje třetina

Na Prostějovsku je zhruba 320 kilometrů pěších, lyžařských a cyklistických tras. „Každý rok obnovujeme třetinu z nich," spočítal Jiří Procházka.

Nová mapa u nádraží

Kromě údržby chce klub letos instalovat novou vlastivědnou mapu. Ta by měla sloužit lidem před místním vlakovým nádražím v Prostějově.

„Mapa tu už stávala, ale před dvěma lety se ztratila. Je to první bezúdržbová mapa. Už ji máme vyrobenou, teď se musíme ještě dohodnout na umístění s městem," řekl Taras Feščuk. „Plocha před místním nádražím prošla nedávno rekonstrukcí, a proto se musí k umístění mapy vyjádřit architekt. Chtěli bychom ji instalovat do září," řekl předseda značkařského odboru.

Kraj přispívá Klubu českých turistů od roku 2002. „Turistický ruch je důležitý. Příspěvek zajistí nadstandardní úroveň tras," vysvětlil hejtman Martin Tesařík. ⋌(ham)