„Od 2. července do 31. srpna omezíme osobní vlaky, jimiž cestují především školáci. O prázdninách nejsou plně využívány," potvrdila regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Na dočasných úpravách jízdního řádu se České dráhy dohodly s Olomouckým krajem.

„Spoje omezuje objednavatel, což je kraj, který za dopravu platí," vysvětlila Kateřina Šubová s tím, že vlaková spojení se redukují v průběhu celého roku.

Letní změny se dotknou konkrétně tratí mezi Červenkou a Prostějovem, Přerovem a Nezamyslicemi a Olomoucí a Nezamyslicemi. Podle vedení kraje je však lidé téměř nepocítí.

„Je to běžná provozní záležitost, kdy během roku pracujeme s jízdním řádem. V letních měsících nejsou některé vlaky vytížené a přepravní kapacitu lze tedy snížit," vysvětlil Jaroslav Tomík, vedoucí Koordinátora Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje. K podobnému opatření přistoupil kraj už minulý rok.

Tím, že určité železniční spoje zruší, ušetří hejtmanství peníze, aby mohlo investovat do posílení jiných, více využívaných vlaků. Během prázdnin se to týká spojů, jimiž jezdí turisté.

„Během roku pak bývá potřeba posílit vlaky, které vozí lidi ze zaměstnání," doplnil Jaroslav Tomík.

„Není to tak, že bychom tímto krokem šetřili počty najetých kilometrů. Jen vlaky z jedné tratě přesouváme na jinou," vysvětlil koordinátor dopravy. (ham)