Problém s neukázněnými řidiči potvrzuje i sám starosta, který se už několikrát musel obrátit na policii. „Snažili jsme se maximálně vyjít vstříc občanům Brodku v otázce průjezdnosti. Zásobování i dopravu místních jsme nemohli omezit úplně, dokud toho ovšem nezačnou jiní zneužívat. Opravdu velkým problémem jsou pro nás řidiči, kteří nerespektují zákaz vjezdu a projíždějí přes staveniště," potvrdil starosta Radek Rozmánek.

Dodal, že zákaz nerespektují jak řidiči osobních automobilů, tak i těžkých nákladních vozidel.

„Ta znamenají velké nebezpečí pro stavební dělníky a chodce a rovněž ztěžují probíhající stavební práce. Řidiči dokonce nemají problém odstranit zábrany ze silnice a spokojeně projíždět uzavřenou trasou. Obrátil jsem se už několikrát na policii, aby situaci zkorigovali, a musím říci, že nám moc pomohli. Ale drzost některých řidičů opravdu nezná mezí," postěžoval si starosta Brodku u Prostějova.

Jezdí tu jak po dálnici, stýskají si dělníci close Stavební práce v Brodku u Prostějova zoom_in

Na nebezpečný provoz si stěžují i samotní dělníci, kteří pracují na stavbě vozovky.

„Jezdí tady kolikrát jako po dálnici, je to nebezpečné pracovat, pokud vám za zády proletí naložený kamion. Ale naštěstí se ještě žádný úraz nestal," shodli se dělníci stavitelské firmy, která provádí opravu silnice.

Na ruch jsme si už zvykli, říká jedna z obyvatelek

Na projíždějící auta si dávají pozor i místní, kteří si ale zároveň pochvalují rychlost stavebních prací.

„Bydlím hned tady u silnice. Na ruch už jsme si zvykli a je radost se dívat, jak nám nová silnice roste před očima. Bude to moc hezké, až stavbu dokončí. Nejhorší je, když jsou zácpy na dálnici, to pak řidiči sjedou exitem do Brodku a projíždějí tudy. Když je chytí policisté, vymlouvají se, že je sem zavedla GPS navigace," řekla obyvatelka Brodku Věra Procházková.

K porušování zákazu vjezdu se ale přiznávají i někteří obyvatelé jiných vesnic.

„Jsem z vedlejší vesnice, takže Císařskou jen občas projíždím. Je to tam sice rozkopané, ale projet se to dá. Jen si musíte dát pozor, často tam vychytávají policisté," přiznal se obyvatel nedaleké vesnice, který nechtěl být jmenovaný.

Běží podle plánu

Stavební práce na ulici Císařská zaštiťují dva investoři, Správa silnic Olomouckého kraje a městys Brodek u Prostějova.

„Stavbu silnice jako takové má na starosti druhý investor, tedy Správa silnic a dálnic Olomouckého kraje. Náš městys zajišťuje pouze obruby kolem pozemní komunikace. Ačkoliv jsou práce rozsáhlé, stavbu by měli dělníci dokončit v intervalu pětaosmdesáti dní. Zatím nemáme žádné zprávy, že by se stavba měla zpozdit," řekl starosta Brodku u Prostějova.

„Každá oprava pozemních komunikací znamená velký zásah do plynulého fungování obce. Tady už ty opravy byly nevyhnutelné a čekali jsme jen na nejvhodnější okamžik, kdy je zahájit. Museli jsme vše pečlivě rozplánovat, aby se stavba nekryla například s obdobím žní, nebo třeba se sněhovou kalamitou. Jakmile bude silnice hotová, bude to velký přínos pro nás pro všechny. Zatím to musíme vydržet," dodal Radek Rozmánek.

Podle slov Dagmar Vlkové ze Správy silnic Olomouckého kraje – Středisko údržby Jih zatím k žádným závažným komplikacím na stavbě z jejich strany nedochází.

„Nedovedu říct, zda dojde ke zpoždění, samozřejmě stát se může cokoliv, ale zatím nedošlo k žádným zásadním problémům, které by vedly k prodloužení doby opravy pozemní komunikace. Potýkáme se však s jiným problémem a to, že i přes zákaz vjezdu projíždí staveništěm osobní i nákladní automobily, což intenzivně řešíme i se starostou městyse," potvrdila investiční technička Správy silnic Olomouckého kraje Dagmar Vlková.