„Bude to pro nás maximální komplikace. Dosavadní pokladní systém nás přišel na tři sta šedesát tisíc a teď jej budeme znovu předělávat. Nemluvě o čekací době zákazníků. Nechápu, jak to mohl někdo vymyslet," rozčiloval se Kamil Pešák vedoucí z koliby U Tří králů.

Každá účtenka bude mít nově unikátní počítačový kód, který ji opatří „superpočítač" daňové správy. Ta jej musí poslat do dvou sekund, pokud se spojení nepovede, tak kód vygeneruje sama kasa v obchodě či hospodě. Obchodník pak musí do dvou dnů všechny tržby dodatečně odeslat.

„Každá účtenka bude čekat na kód, to chce čas. Ten však v restauraci nemáte. Kdyby to byl bezhotovostní platební styk, tak prosím, ale takhle je to nesmysl, který vymyslel někdo, kdo neumí spočítat daně," nebral si servítky Kamil Pešák.

Účtenková loterie

Další zdržení by navíc mohla přinést „účtenková loterie", tou chce ministr financí Andrej Babiš potřít šedou ekonomiku s pomocí samotných zákazníků. Čím víc losů, tím větší šance na výhru, a proto se klidně může stát, že zákazník bude chtít rozepsat deset rohlíků na jednotlivé účty. Čekání je tak zatím největší noční můrou českých hospodských.

Hodinu a půl na nanuka

Kamil Pešák rovnou přidal i osobní zkušenost z Chorvatska, které se stalo vládě vzorem: „Pořád se mluví o tom, jak to funguje v Chorvatsku, ale my jsme hodinu a půl čekali na nanuky. Ve stánku musí být dva lidi, aby jeden obsluhoval a druhy obstarával přes tablet účtenky. Nevím, jak je mohl takový nesmysl napadnout."

S úsměvem pak novinku hodnotí správce plumlovského kempu Žralok Petr Piňos: „My fungujeme sezónně, a EET má začít platit až od listopadu. Letos se tak asi tomu ještě vyhneme."

Co hasiči a zahrádkáři?

Nicméně bude novinka komplikací i pro kemp.

„Komplikace to nějaká bude. Ohledně ubytování to problém nebude, máme systém, který nebude mít s EET problém. V kioscích sice máme registrační pokladny, ale nemáme internet. To budeme muset napravit," podotkl Piňos.

„Co by mě ale fakt zajímalo? Jak se to bude dělat na akcích hasičů, zahrádkářů a podobně. To nebudou moct prodávat pivo, nebo si budou muset pořídit speciální pokladnu? Nemluvě o pojízdných prodejnách. Ne všude totiž internet je," připomněl správce plumlovského kempu.

Výhoda proti konkurenci

Ne každý obchodník má však s novinkou problém.

„Pro nás to komplikace není. My už dlouho fungujeme na principu registračních pokladen. Pokud tedy bude vše fungovat ze strany státní správy, tak to problém nebude. Pokud však budeme dlouho čekat na kódy a zdržovat zákazníky, tak by to bylo nepříjemné," říká ředitel prostějovského Hotel Tennis Clubu Jiří Procházka.

„Na jednu stranu je to pro nás dokonce pozitivní, protože konkurence se s tím bude muset poprat. My jsme zvyklí tak fungovat, což by mohla být naše výhoda," smál se Jiří Procházka.