„Potřebovala jsem najít občanské sdružení Pomocná ruka, které sídlí ve Školní ulici. Na několika krajních domech ale vůbec nebyla čísla. Chvíli jsem váhala, protože jsem si nebyla jistá, jestli jsem dům třeba už neminula,“ postěžovala si dvaasedmdesátiletá žena z Prostějova.

Značení domů a ulic přitom nařizuje zákon o obcích. Podle něj jsou města a vesnice povinné označit za své peníze ulice a veřejná prostranství. Umístit číslo popisné a případně orientační na svůj dům pak musí majitel nemovitosti sám.

Bez přidělení čísla popisného nebo orientačního není možné udělit trvalý pobyt ani provést zápis do katastru nemovitostí. „Je v zájmu lidí, aby měli své domy řádně označené. Vyhnou se tak problémům s doručováním korespondence a jejich adresu pak v případě potřeby najdou také hasiči nebo lékař,“ poznamenal tajemník městského úřadu Lubomír Baláš. Dodal však, že žádná kontrola značení domů se v nejbližší době v Prostějově neplánuje.
„Vlastník nemovitosti je povinen nechat si vyrobit označení v podobě, jakou stanovuje město,“ uvedl vedoucí hospodářské správy městského úřadu v Prostějově Rostislav Barták s tím, že provedení číselných tabulek musí být jednotné.

V případě rodinných domů totiž majitelé ve snaze zkrášlit si příbytek používají čísla esteticky upravená. Tím ale nevědomky porušují zákon a riskují pokutu až do deseti tisíc korun. Přidělení čísla je sice součástí stavebního řízení, odkaz na povinnost očíslovat dům v něm ale není.
V případě Školní ulice nese tabulku s číslem pouhá polovina domů. Čísla přitom mají přiděleny všechny a adresy oficiálně existují v registru ministerstva vnitra a v registru ministerstva práce a sociálních věcí.