Člověk, který se na procházku pořádně obleče, by neměl zapomínat, že chladno je venku i jeho čtyřnohému společníkovi. A pro psy, kteří tráví většinu dne doma, je přechod z tepla do zimy doslova šokem. Jak je před mrazem chránit?

V kurzu jsou vestičky

„V tomto období jsou určitě na místě psí oblečky,“ doporučuje Helena Grulichová, majitelka obchodu s potřebami pro chovatele ve Vodní ulici v Prostějově.

„V kurzu jsou letos hlavně různé druhy vestiček pro větší plemena. Prodej oblečků pro menší psy je letos trochu v útlumu,“ zmínil se.

Souvisí to podle ní s ekonomickou krizí.

„Přestože by majitelé psů rádi dopřáli svým domácím mazlíčkům nejnovější módu, která znamená i vysokou kvalitou, hodně se jich rozmýšlí, zda opravdu zainvestovat,“ přiblížila obchodnice.

Botičky střídají mastičky

Stejně tak prý skončil boom psích botiček.

„Lidé raději chrání chodidla zvířat speciálními spreji a mastičkami. To je vhodné především tehdy, když jsou venku ledové krusty a na cestách posolený sníh,“ poradila. Trend se posunul také v tom, na ochranu stále více myslí i majitelé psů, kteří pobývají celoročně venku na zahradách v kotcích. „Právě pro ně nakupují teď lidé oblečení nejvíce. Určitě je také dobré vystlat jim kotce slámou,“ podotkla chovatelka Helena Grulichová s poznámkou, že choulostivějším psům se vyplatí přidat hřejivou podložku.

Zkušenosti z útulku

S péči o psy v kotcích mají dlouholeté zkušenosti v útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem.

„Psi s hustou podsadu snášejí zimu o poznání lépe, těm krátkosrstým dáváme oblečky,“ nechal se slyšet Leopold Dostál, ředitel útulku, kde jsou psí kotce zateplené a navíc rozdělené na předsíňku a vnitřní prostor, který si zvířata mohou vydýchat a tím ještě více zahřát. „Samozřejmostí je sláma, do níž se psi mohou zavrtat,“ poznamenal Dostál.

Část boxů s možností výběhu je přitom umístěna v domě, kde se topí. „Tam je jim hej,“ usmívá se vedoucí útulku pod Kosířem, který se v současnosti stará o zhruba pětadvacet psů.

„Jejich počet se ale neustále mění,“ říká majitel, který má prý vždycky velkou radost, když se některého z jeho svěřenců podaří umístit do dobrých rukou.

Osvojte si psího veterána

„Asi nejvíc by hodné majitele zasloužili naši veteráni, kteří by tak mohli prožít poklidné stáří,“ poukázal například na desetiletého sibiřského husky jménem Bon s velmi klidnou a přátelskou povahou a rovněž desetiletého křížence Haryho. „Je to malý a velmi milý chlupáč,“ nechal se slyšet Leopold Dostál.

Psí veterán Bon hledá nový domov

Psí veterán Hary hledá nový domov

Bližší informace o obyvatelích psího útulku v Čechách pod Kosířem včetně jejich snímků najdete na stánkách www.vorisek.org. (rok)

Fotografie chovanců psího útulku Voříšek, kteří hledají majitele, vám budeme nyní pravidelně přinášet v příštích týdnech i na webu Prostějovského deníku a v následujících vydáních středeční přílohy Prostějovský týden.