Oproti předchozímu týdnu se v Olomouckém kraji zvýšil počet lidí se zánětem horních dýchacích cest z 635 na 885 na sto tisíc obyvatel. Nejvíce nemocných je na Prostějovsku a Olomoucku.

„Vzestup jsme opravdu zaznamenali. Ale to je běžné, když děti přijdou po prázdninách do kolektivu,“ uvedla Maria Stránská z Krajské hygienické stanice v Olomouci. Nárůst nemocnosti přičítá i nižším ranním teplotám. „Lidé by na to měli pamatovat a ráno se přiobléknout,“ podotkla hygienička.

Nejvíce trápí virózy obyvatele Prostějovska, kde bylo v tomto týdnu 1285 nemocných na sto tisíc obyvatel a lidi na Olomoucku, kde šlo s virózou k lékaři 1055 nemocných. Naopak nejodolnější jsou zřejmě na horském Šumpersku, kde epidemiologové v tomto týdnu evidují 434 nemocných na sto tisíc lidí. Zatím zdaleka nelze hovořit o epidemii, to by muselo být nemocných více než dva tisíce na sto tisíc obyvatel.

Statistiky však zkresluje to, že ne každý s rýmou, kašlem, bolestí v krku a zvýšenou teplotou zamíří k lékaři. „Vzít si týden neschopenku, to bych finančně hodně pocítila. Sama platím podnájem,“ uvedla osmadvacetiletá Petra Grmolová z Olomouce.

Před týdnem se vrátila z Tunisu a nachlazení přičítá právě velké teplotní změně. „Tady je ráno hrozná zima. Nejspíš jsem prochladla, přestože se oblékám dostatečně. Vařím si čaje, jím vitaminy a odpoledne si zajdu pro kapky do nosu a něco na bolest v krku. Teplotu naštěstí nemám,“ poznamenala Grmolová.