„Trpím lupénkou od deseti let, nejhorší ji mám na rukách. Už na základní škole jsem nosila dlouhé rukávy i v létě, abych ji zakryla, protože jsem se styděla. Děti se mě štítily a nechtěly se se mnou kamarádit a nejhorší je, že tento problém často pozoruji i nyní. Když mám někomu podat ruku, tak vidím, jak se zarazí. Je to hodně nepříjemné," popisuje Marta Matušková, která vyzkoušela už řadu léků a mastiček.
„Léky od doktorky mi moc nepomáhaly. Každý rok jsem chodila na měsíc do nemocnice, kde mi dělaly různé zábaly a kúry, i to mi však pomohlo jen na pár dní. Byla jsem z toho zoufalá, a tak jsem se začala zajímat o alternativní medicínu. Ta mi pomohla. Nemám kůži sice úplně čistou, ale je to daleko lepší. Bylinné masti a tinktury nejsou sice zrovna nejlevnější a bohužel je nehradí pojišťovna, ale jsem ráda, že mi pomáhají," přiznává dvaatřicetiletá žena.
Lupénka trápí i šestapadesátiletého Pavla Rychtáře z Prostějova.
„Je to zhruba 25 let, co se mi z ničeho nic udělaly po těle rudé fleky a začala se mi odlupovat kůže. Zkoušel jsem normální léky, ale ty mi nezabíraly, pak mi kamarádka doporučila čínskou medicínu. Neměl jsem k tomu sice ze začátku důvěru, ale teď jsem rád. Kůže se mi zlepšila asi o devadesát procent a hned se cítím lépe. Když potkám známé, tak mi nechtějí ani věřit, že se mi to mohlo tak zlepšit," líčí svou zkušenost.
Lupénka je kožní onemocnění, které se nedá úplně vyléčit. Spouštěčem může být poranění kůže, zánětlivé, bakteriální a virové infekce v těle nebo drogy či dokonce i antibiotika. Důležitým faktorem je však i stres a strach.
Co radí bylinkářka?
„Lupénka je poměrně velký problém, na jehož vzniku se podílí dědičné faktory a také nervové problémy," uvedla uznávaná bylinkářka Jarmila Podhorná z Brodku u Konice.
Dodala, že při léčbě je důležité pročištění organismu a také celkové zklidnění.
„Je důležité pročistit zvláště játra a žlučník. Velkým pomocníkem je pýr, ostropestřec, lípa či rozmarýn. Na vnější potírání se velmi osvědčuje mast z kalisie psorikalis," vyjmenovala bylinkářka, která jako první v republice začala lidem nabízet tinktury z pupenů rostlin jako potravinový doplněk podporující léčbu, regeneraci organismu a očistu orgánů.
Klasika vs. příroda
Zatímco komplexní léčba jednoho pacienta s těžkou lupénkou může stát ročně až čtyři sta tisíc korun, pokud se lidé léčí pomocí přírodních produktů, zaplatí kolem pěti tisíc korun. I když přírodní léčba mnoha pacientům pomáhá, pojišťovny ji dosud nehradí. Vznikla proto petice určená ministrům a ředitelům pojišťoven, v níž lidé požadují, aby pojišťovny tuto léčbu podporovaly.
„Hlavní výhodou přírodních přípravků je jejich bezpečnost, protože neobsahují žádné kortikosteroidy. Proto je mohou využívat i děti a těhotné ženy," vysvětlila Jana Hercogová, prezidentka Evropské akademie dermatovenerologie.