„Bylo tam úplně narváno. Asi je toho mezi lidmi opravdu hodně,“ nechala se slyšet mladá maminka Karolína Ševčíková, která kolem poledne vycházela z lékárny s několika bílými krabičkami v rukou.

„Nezlobte se, já se vám teď nemohu věnovat, je tady plno lidí,“ reagovala na telefonát Prostějovského deníku, který si ve farmaciích ověřoval situaci, laborantka Adriana Koudelková z prostějovské lékárny Nový dům.

Nejvíce nemocných přibylo mezi dětmi školního věku. Ve třídách je situace v podstatě stejná jako každý rok touto dobou. „V každé třídě chybí jeden dva žáci, což tomuto období více méně odpovídá,“ konstatovala zástupkyně ředitele základní školy v ulici E. Valenty Hana Šťastná.

Lékaři zatím v nejbližších dnech další prudký nárůst nemocnosti neočekávají. „Ve chvíli, kdy nastaly mrazy, nám návštěvy mírně poklesly, a od té doby se drží,“ uvedla například prostějovská dětská lékařka Anna Hrubá. Za vysokou nemocností na Prostějovsku stojí podle ní špatná kvalita ovzduší.

„Objevují se hlavně respirační onemocnění, a takovým pacientům inverzní počasí určitě neprospívá,“ prohlásila dětská lékařka.

Řádí i zánět spojivek

S podobným názorem se lze setkat i mezi pedagogy.

„Máme teď více dětí doma se zánětem spojivek. To je infekční onemocnění, takže když s tím některé dítě přijde, tak se pak šíří. Zvlášť když je venku smog, tak se situace zhoršuje,“ komentovala nemocnost ve školce v Mánesově ulici její vedoucí Helena Černošková.

Špatná rozptylová situace na Prostějovsku je všeobecně známým faktem. Na vině jsou pravděpodobně místní klimatické podmínky, protože průmyslové podniky, coby největší znečišťovatelé ovzduší, už vesměs podlehly ekonomickému tlaku. Doprava v regionu není přitom o nic hustější než třeba na Přerovsku, kde je nemocných o polovinu méně. Okres Přerov je na tom dokonce lépe než Jeseník.

Nejzdravější lidé žijí podle statistik na Šumpersku. Například dětí do pěti let je na Prostějovsku nemocných dvakrát více než tady. (pam)