Téměř milion korun vybrala na regulačních poplatcích za první měsíc fungování nového zákona prostějovská nemocnice. Peníze získané z regulačních poplatků půjdou na vybavení čekáren, ambulancí nebo pokojů nemocnice.

„Od prvního ledna do čtvrtého února jsme na regulačních poplatcích jen v prostějovské nemocnici vybrali 980 970 korun. Z nich se samozřejmě budeme snažit dovybavit pokoje nebo ambulance,“ sdělil Tomáš Želazko, tiskový mluvčí holdingu Agel, který nyní provozuje prostějovskou nemocnici.

Regulační poplatky, které od nového roku ve výši třiceti korun musí lidé platit za návštěvu lékaře, hradí pacienti prostějovské nemocnice na pokladně ve vestibulu nemocnice nebo přímo na ambulancích a lůžkových odděleních. Ne všichni pacienti nemocnici poplatky uhradili.

„Asi dvě procenta pacientů poplatky vůbec nezaplatila. Přesto jsme povinni je ošetřit,“ poznamenal Želazko. Ani neplatiči se ale svému závazku nevyhnou. Nemocnice i soukromí lékaři je po nich mohou vymáhat soudně.

Prostějovští lékaři si v lednu mohli díky regulačním poplatkům přivydělat odhadem od deseti do zhruba třiceti tisíc korun. „Za leden jsem na regulačních poplatcích vybrala zhruba dvacet tisíc korun. Z toho ale musím dát odměny sestře, které vznikla práce navíc, a zaplatit si účetní. Když odečtu všechny náklady, zůstane mi z této částky zhruba polovina. Poplatky mi vlastně vyrovnají to, co mi pojišťovna nezaplatí. Například příplatky za důchodce a podobně. Něco málo, co mi zůstane navíc, použiji na vybavení ordinace,“ sdělila prostějovská praktická lékařka, která si nepřála uvést své jméno.

Za běžná vyšetření platí od ledna pacienti třicet korun, noc v prostějovské nemocnici je už stojí šedesát korun a za ošetření na pohotovosti si připlácí o dalších třicet korun více.