Počet lůžek v bývalých krajských nemocnicích poklesne. Nemocnice v Prostějově, Přerově a Šternberku, které má od července v pronájmu dceřiná společnost třineckého Agelu - Středomoravská nemocniční, přijdou dohromady o 118 lůžek. V provozu jich zůstane kolem tisíce. „Toto omezení ale neznamená, že by se rušily některé obory, jde o optimalizaci,“ ujistil včera náměstek hejtmana Ladislav Kavřík (ODS).

„Náš záměr je optimalizovat počet lůžek na kožním, neurologickém, očním a ORL - nosním, krčním, ušním oddělení,“ uvedl předseda představenstva a ředitel Středomoravské nemocniční Tomáš Uvízl. Podle náměstka Kavříka je ekonomicky nejvýhodnější, když se tzv. obležnost pohybuje kolem devadesáti procent. „Nemá smysl, aby třeba na očním oddělení byla prázdná lůžka a pacienty z krčního nebylo kam umístit,“ vysvětlil. Sloučení má přinést úspory v personálu a dalších nákladech.

„Propouštět by se ale nemělo. Personál se jen přesune jinam, do oborů, kde je lidí nedostatek,“ pokračoval Kavřík. Zdravotníci v prostějovské nemocnici se podle tiskového mluvčího Agelu Tomáše Želazka o svá místa bát nemusejí. „Dodržíme to, co jsme slíbili, žádné vyhazovy se nechystají,“ sdělil Želazko.

Agel od svého vstupu podrobil nemocnice řadou auditů. Šéf jeho dozorčí rady Tomáš Chrenek avizoval, že společnost chce zefektivnit jejich hospodaření.
„V žádném případě se nezmění struktura zdravotní péče, takže v nemocnicích zůstanou zachovány všechny stávající odbornosti a všichni pacienti naleznou svého lékaře,“ uvedl včera k připravovaným změnám mluvčí Agelu Tomáš Želazko.

„Nemocnice se spíše než na tradiční dlouhodobou hospitalizaci zaměří na ambulantní péči, zkracování diagnosticko-léčebného režimu, jednodenní operační zákroky a sdružování příbuzných odborností operačních a interních oborů,“ řekl mluvčí Žalazko.

Společnost plánuje posílit některé ambulantní obory, prodloužit doby ambulancí i do odpoledních hodin. „Pro pacienty bude tento přístup mnohem výhodnější, protože se vyhnou například platbám za pobyt v nemocnicích a budou se léčit v domácím prostředí s ambulantními kontrolami,“ uvedl předseda představenstva a ředitel Středomoravské nemocniční Tomáš Uvízl.

„To pochopitelně platí pouze v těch případech, kdy takový druh léčby bude pro pacienta vhodný,“ dodal. Přesunutím některých lůžkových oddělení bude podle Tomáše Uvízla lépe využíván lůžkový fond nemocnic, personál a přístrojové vybavení. „Optimalizace poskytované zdravotní péče byla připravována se zřetelem na pacienty a také s ohledem na zlepšení ekonomické stability dosud ztrátových nemocnic,“ doplnil.

Společnost Agel slibuje, že pacientům zkrátí čekací doby na náhrady velkých kloubů a ve spolupráci s některými dalšími zdravotnickými zařízeními chce také zajistit nepřetržitou dostupnost péče v oborech očního lékařství, ušní-nosní-krční, gastroenterologie a urologie. Kraj pronajímá nemocnice za 75 milionů ročně. Z vybraných peněz vrací zpět do nákupů přístrojového vybavení a do oprav budov sedmdesát milionů.

„Financování provozu nemocnic nás stálo ročně kolem devadesáti milionů. Je logické, že se nájemce nyní snaží ušetřit,“ dodal náměstek hejtmana Kavřík. Samotný pronájem nemocnic v Prostějově, Přerově a Šternberku soukromé firmě stále řeší Úřad na ochranu hospodářské soutěže i vrchní soud.
„Správní řízení u antimonopolního úřadu běží už od srpna a dosud není ukončeno. Podobně není uzavřeno ani vložení krajského majetku do společnosti Nemocnice Olomouckého kraje, což neschválil krajský soud a my jsme podali odvolání u vrchního soudu,“ uzavřel Kavřík.