Ve sporu zamítl ostravský soud návrh NOK na navýšení jejího základního jmění. Přiklonil se k tomu, že nemocnice v Přerově, Prostějově a Šternberku, příspěvkové organizace sloučené do NOK, nelze definovat jako podnik. Kraj s tím nesouhlasil. Vrchní soud může případ rozhodnout ještě letos.

Podle soudce Ladislava Bognára se vrchní soud bude případem zabývat přednostně. „Je to možno charakterizovat jako přednostní agendu. Dá se tedy očekávat, že do konce roku by se ve věci mohlo něco udát. Jestli do té doby bude rozhodnuto, to nedokážu v tuto chvíli říct. Může záležet i na účastnících. Rozhodně ale budou provedeny kroky směřující k rozhodnutí,“ sdělil.

Ostravský krajský soud v červenci vydal verdikt, v němž podle krajského státního zastupitelství (KSZ) při posuzování návrhu na navýšení základního kapitálu společnosti se přiklonil k výkladu KSZ, že příspěvkové organizace sloučené do Nemocnice Olomouckého kraje nejsou podnik.
„Soud zamítl návrh společnosti Nemocnice Olomouckého kraje v části, ve které požadovala navýšení základního jmění. Vyhověl pouze v případě změny předmětu podnikání,“ sdělil státní zástupce Robert Hradišťan. Soudkyně se k nepravomocnému rozhodnutí nevyjádřila.

Podle krajského státního zastupitelství není možné příspěvkové organizace označit jako podnik ve smyslu obchodního zákoníku, a tedy není možné takto zapsat zvýšení základního jmění společnosti. Dalo tak v podstatě za pravdu kritikům pronájmu tří nemocnic z řad levice, kteří na formulaci poukazovali. Ti od počátku nesouhlasí s pronájmem nemocnic soukromníkovi. Tvrdí, že kvůli zisku omezí nevýdělečné obory a lidem zhorší dostupnost péče. Společnost Agel to odmítla.

Náměstek hejtmana Ladislav Kavřík (ODS) již dříve sdělil, že kraj chybu neudělal. Poukázal na možný dvojí výklad zákona. „Víme o rozsudcích jiných krajských soudů, kdy příspěvkové organizace byly zapsány jako podnik,“ poznamenal tehdy Kavřík.