Na to, že Agel s ročním obratem čtyři miliardy korun po získání pronájmu tří nemocnic v Olomouckém kraji ovládne většinu trhu na střední a severní Moravě, poukazovali regionální politici, zejména z řad levice.

„Spojení soutěžitelů (AGEL a Nemocnice Olomouckého kraje) bylo pravomocně povoleno,“ uvedl včera mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Filip Vrána. „Jedním z důvodů byl fakt, že nedochází k překrytí územních oblastí, v nichž působí obě strany fúze. Nenavýší se tudíž tržní podíly v jednotlivých spádových oblastech,“ zdůvodnil verdikt mluvčí.

Společnost Agel postoj antimonopolního úřadu nepřekvapil. „Už při uzavírání nájemní smlouvy jsme byli přesvědčeni, že sloučení není v rozporu se zákonem na ochranu hospodářské soutěže. Přesto jsme však podali návrh na povolení výjimky ze zákazu spojování soutěžitelů pro úkony do doby konečného rozhodnutí o povolení spojení, čemuž ÚOHS vyhověl a výjimku povolil,“ reagoval předseda představenstva Agelu Petr Vaněk.

ÚOHS ale ještě zkoumá, zda při vypisování soutěže na nájemce neporušil zadavatel zákon o zadávání veřejných zakázek. „V nejbližších dnech ÚOHS rozhodne, zda v této věci zahájí správní řízení pro možné porušení zákona ze strany zadavatele či nikoliv,“ dodal Vrána. Kraj již dříve pochybení odmítl. Tendr pro něj zajišťovala pražská renomovaná agentura.

Kritici pronájmu nemocnic Agelu se rovněž obrátili na státní zastupitelství v souvislosti s navýšením základního kapitálu Nemocnice Olomouckého kraje, do níž se tři nemocnice ještě před jejich pronájmem Agelu sloučily. Krajský soud v Ostravě jim nakonec dal za pravdu a přiklonil se k výkladu, že příspěvkové organizace sloučené do Nemocnice Olomouckého kraje není možné definovat jako podnik. Rozsudek ale není pravomocný a vedení kraje již dalo najevo, že se odvolá k Vrchnímu soudu v Olomouci. Odmítá, že by kraj pochybil.