V řadách zdravotníků nemocnic ve Šternberku, Prostějově a Přerově, které dostal do pronájmu největší soukromý provozovatel zdravotních zařízení na Moravě, třinecká společnost Agel, sílí nervozita. Obávají se, zda jim změna zaměstnavatele nepřinese snížení platů či dokonce výpověď. Někteří se proto rozhodli odejít. Dceřiná společnost Agelu, Středomoravská nemocniční, dostane nemocnice do dvacetiletého pronájmu od 1. července.

Kvůli obavám ze změny zaměstnavatele odešlo v poslední době několik zaměstnanců z prostějovské nemocnice. „Většinou šlo o zdravotní sestry z různých oddělení. Odcházeli například z ARO i z očního. Většina z těch, s nimiž jsem osobně hovořila, odešla z finančních důvodů. Obávali se, že se po transformaci jejich výplaty razantně sníží,“ sdělila Helena Trnková z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče prostějovské nemocnice. „Když vedení převezme jiná společnost, může se stát, že přijdu o práci. Toho se bojí spousta dalších sester i někteří lékaři. Netušíme co s námi bude,“ řekla jedna ze sester prostějovské nemocnice, která z obav o zaměstnání nechtěla být jmenována.

Nervozita panuje i ve šternberské nemocnici. „Zaměstnanci nemají informace o tom, co změna od 1. července přinese. To samozřejmě vyvolává obavy. U některých natolik, že se ptali po místě jinde,“ uvedl tamní odborový předák Stanislav Mišo.

„Žádné hromadné odchody nebyly a nejsou, navíc někteří zaměstnanci plánovali změnu již dříve,“ reagoval náměstek ředitele Pavel Gregor. Ten se sejde se zástupci kraje a Agelu tento týden. „Budeme řešit personální věci, ekonomiku a vztahy s pojišťovnami. Než se provede uzávěrka, bude řada jednání,“ podotkl.

V největší státní nemocnici v Olomouckém kraji, ve Fakultní nemocnici v Olomouci, se po práci ptaly desítky zdravotníků z krajských nemocnic. „Většinou zdravotní sestry. My ale bohužel máme stavy plné a další přijímat nemůžeme,“ uvedl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Společnost Agel i kraj již dříve obavy zaměstnanců odmítly. „Soukromý subjekt je na zdravotnickém personálu životně závislý. Takové obavy nejsou na místě,“ ujistila mluvčí Agelu Simona Součková. Ve smlouvě s krajem se společnost zavázala, že naopak zvedne mzdy v průměru o dva tisíce korun. Propouštění se má v příštích třech letech dotknout maximálně pěti procent lidí.