„Výběrové řízení hodnotím jako netransparentní. Osm uchazečů bylo čtvrtého května vyřazeno pro nesplnění kriterií a do dalšího kola postoupil jediný, firma Agel. Ale až o čtrnáct dní později byla jmenována komise, která následně vybrala jediného zájemce, samozřejmě firmu Agel. Podle mého názoru je nutné výběrové řízení na provozovatele Nemocnice Olomouckého kraje a.s. z moci úřední zrušit, neboť bylo provedeno v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách,“ vyjádřila se prostějovská senátorka.

„Na průběh této veřejné obchodní soutěže podám stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v Brně. Chci ji zpochybnit. Neustále jsem v kontaktu s přerovskými zastupiteli, kteří do toho možná půjdou se mnou,“ informovala Sekaninová.

Hejtman ani Agel se zpochybnění neobávají

„Vše proběhlo podle pravidel. Celá soutěž byla naprosto transparentní. Máme tři stanoviska právních kanceláří, která potvrzují, že vše proběhlo v pořádku. Případnému prověření se ale samozřejmě nebráníme,“ reagoval hejtman.

Podle tiskové mluvčí firmy Agel Simony Součkové je celá věc záležitostí kraje. „Zpochybnění veřejné obchodní soutěže se nebojíme,“ konstatovala mluvčí. „Kdokoli má o naší práci pochybnosti, může se podívat do nemocnic, které máme v pronájmu. Například šumperská nemocnice jen vzkvétá. Nakoupili se nové přístroje i vybavení,“ dodala Součková.

Názory Prostějovanů na pronájem nemocnice soukromému subjektu se různí. Někteří obyvatelé města proti němu nic nenamítají. Vyjadřují však obavy, že by mohlo dojít k omezení zdravotnické péče v souvislosti s případným rušením některých oddělení. „Nedovedu si představit, že bych za lékařem musela dojíždět až do Přerova nebo do Šternberka. Fyzicky bych to nezvládla,“ prohlásila osmasedmdesátiletá důchodkyně z Prostějova.